Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2010-10-23

Kontrole przeciwpożarowe - działania pracodawcy

O istocie ochrony przeciwpożarowej dowiadujemy się z reguły wówczas, gdy zetkniemy się już ze skutkami pożarów. Zniszczone dokumenty, zalane podłogi to tylko niektóre straty związane z pożarem w zakładzie pracy. Straty materialne, a zwłaszcza bezpośrednie zagrożenie życia ludzi, uświadamiają, jak ważne i istotne jest zachowanie właściwego poziomu bezpieczeństwa pożarowego, zapewniającego normalną i bezpieczną pracę.

Robert Haponik

oficer Państwowej Straży Pożarnej, praktyk, czynnie związany z prewencją przeciwpożarową

Pożary oraz zagrożenia z nimi związane dotyczą każdej dziedziny życia, każdej grupy budynków, obiektów budowlanych i terenów, w obrębie których zlokalizowany jest bądź przetwarzany materiał palny oraz gdzie występują czynniki mogące zainicjować niekontrolowane zjawisko palenia się.

Warto pamiętać, że jakość i skuteczność działań w zakresie ochrony przeciwpożarowej uzależniona jest przede wszystkim od zachowań człowieka. O właściwej ochronie przeciwpożarowej decyduje nie tylko dostępność środków finansowych na ten cel, lecz również świadomość podmiotów, na których spoczywa ustawowa odpowiedzialność za zabezpieczenie przed zagrożeniem pożarowym lub innym miejscowym zagrożeniem, a także za realizację działań w sferze organizacyjnej.

Do realizacji podstawowego zakresu działań związanych z ochroną przeciwpożarową zobowiązany jest albo właściciel, zarządca albo, stosownie do zakresu umowy cywilno-prawnej, każdy inny użytkownik obiektu (ustawa z 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej).

Oznacza to, że obowiązek ten dotyczy:

● przestrzegania przeciwpożarowych wymagań techniczno-budowlanych, instalacyjnych i technologicznych,

● wyposażenia budynku, obiektu budowlanego lub terenu w wymagane urządzenia przeciwpożarowe i gaśnice,

● zapewnienia konserwacji oraz naprawy urządzeń przeciwpożarowych i gaśnic w sposób gwarantujący ich sprawne i niezawodne funkcjonowanie,

● zapewnienia osobom przebywającym w budynku, obiekcie budowlanym lub na terenie, bezpieczeństwa i możliwości ewakuacji,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00