Likwidacja działalności lub jej kontynuacja w innej formie - skutki dla rozliczeń VAT
Podatnik, który likwiduje działalność, musi pamiętać o licznych obowiązkach, jakie przewiduje ustawa o VAT. To nie tylko spis z natury, ale również wyrejestrowanie kasy, gdy ją użytkował, zgłoszenie do urzędu likwidacji. Problemem jest również korekta rozliczeń VAT po likwidacji działalności. W aktualnym orzecznictwie sądy przyznają prawo do bieżącej korekty i składania deklaracji mimo likwidacji działalności.
Likwidacja działalności gospodarczej
Likwidacja działalności gospodarczej wiąże się z określonymi ustawą obowiązkami, w tym z terminowym sporządzeniem spisu z natury, jego rozliczeniem, a następnie zgłoszeniem naczelnikowi urzędu skarbowego faktu zaprzestania wykonywania czynności opodatkowanych w celu wykreślenia z rejestru podatników VAT.
Obowiązek sporządzenia remanentu likwidacyjnego
Zasady opodatkowania towarów objętych spisem z natury w związku z likwidacją działalności gospodarczej określa art. 14 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem obowiązek sporządzenia spisu z natury dla potrzeb rozliczenia VAT dotyczy:
● osób fizycznych,
● spółek cywilnych,
● spółek handlowych niemających osobowości prawnej.
Obowiązek ten nie dotyczy osób prawnych, np. spółki z o.o. lub spółki akcyjnej.
1. Kiedy należy sporządzić remanent likwidacyjny
W remanencie likwidacyjnym należy uwzględnić towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy, w stosunku do których podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego. Obowiązek opodatkowania tych towarów powstaje na określony dzień, tj. w dniu rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności opodatkowanych (art. 14 ust. 6 ustawy o VAT).
Podstawą opodatkowania towarów objętych spisem z natury jest ich wartość ustalona według ceny nabycia towarów lub towarów podobnych, a gdy nie ma ceny nabycia - według kosztu wytworzenia, określonych w momencie dostawy towarów. Oznacza to, że towary ujęte w spisie z natury sporządzonym na potrzeby rozliczenia VAT wycenia się według ich wartości rynkowej ustalonej na dzień rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności opodatkowanych (wartość aktualna, nie historyczna).