Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2014-08-28

Rozliczanie kosztów kształcenia pracowników, osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą oraz osób współpracujących z tymi osobami

Skutki podatkowe finansowania kosztów kształcenia (zarówno kształcenia pracowników, jak i kształcenia własnego osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą lub osób z nimi współpracujących) często budzą wątpliwości. Problem dotyczy możliwości zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów oraz kwestii ewentualnego opodatkowania przychodu pracowników.

Konsekwencją finansowania kosztów kształcenia pracowników jest powstawanie u nich przychodu ze stosunku pracy. Niekoniecznie jednak jest to przychód opodatkowany. Jednocześnie ponoszone przez podatników koszty kształcenia zarówno pracowników, jak i "własne" mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Do kosztów uzyskania przychodów mogą być zaliczone również koszty kształcenia osób współpracujących.

1. Przychody pracowników z tytułu finansowania im kosztów kształcenia

Za przychody ze stosunku pracy uważa się m.in. wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość nieodpłatnych świadczeń (art. 12 ust. 1 updof). Powoduje to, że finansowanie pracownikom kosztów kształcenia (czy to przez zwracanie im poniesionych kosztów, czy to przez ponoszenie za nich kosztów kształcenia, czy to przez nabywanie dla nich usług kształcenia) skutkuje powstawaniem u nich przychodów ze stosunku pracy. Przychody te są jednak najczęściej zwolnione od podatku. Należy zauważyć, że na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 updof zwalnia się od podatku wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych (z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas zwolnienia z całości lub części dnia pracy oraz za czas urlopu szkoleniowego).

Przez odrębne przepisy należy rozumieć przede wszystkim przepisy art. 1031-1036 Kodeksu pracy. Odrębnymi przepisami są również np. przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 232) a także przepisy rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 17 maja 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków wypłaty uposażenia i innych należności pieniężnych przysługujących funkcjonariuszom Straży Granicznej skierowanym do szkoły lub na przeszkolenie albo na studia w kraju - Dz.U. Nr 67, poz. 620).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00