Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 18 maja 2004 r., sygn. FSK 82/04

Przesłanki pozwalające na zaliczanie wierzytelności wobec skarbu państwa na poczet bieżących i przyszłych zobowiązań podatkowych muszą być spełnione łącznie.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w Izbie Finansowej sprawy ze skargi kasacyjnej Spółki z o.o. "(...) Centrala Zaopatrzenia Medycznego "Z." w Z. od wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie Ośrodka Zamiejscowego w Katowicach z dnia 24 września 2003 r. I SA/Ka 1950/02 w sprawie ze skargi na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 26 lipca 2002 r. (...) w przedmiocie odmowy potrącenia bieżących i przyszłych zobowiązań podatkowych - oddala skargę kasacyjną


UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 24 września 2004 r. I SA/KA 1950/02 Naczelny Sąd Administracyjny Ośrodek Zamiejscowy w Katowicach oddalił skargę (...) Centrali Zaopatrzenia Medycznego "Z." Sp. z o.o. z siedzibą w Z. na decyzję Izby Skarbowej w K. z dnia 26 lipca 2002 r. (...) w sprawie odmowy potrącenia bieżących i przyszłych zobowiązań z wierzytelnościami Spółki wobec Skarbu Państwa, reprezentowanego przez Wojewodę M.

W motywach wyroku podano, że zaskarżonym do Sądu rozstrzygnięciem utrzymano w mocy decyzję z dnia 19 kwietnia 2002 r. (...) wydaną przez Urząd Skarbowy w Z. Postępowanie w sprawie zostało wszczęte wnioskiem (...) Centrali Zaopatrzenia Medycznego "Z." Sp. z o.o., zwanej dalej "Spółką, z dnia 18 lutego 2002 r. w wymienionym przedmiocie. Wierzytelności Spółki wynikały z faktur oraz not odsetkowych niezapłaconych przez Zespół Opieki Zdrowotnej w K., jako jednostki budżetowej (...) Strefy Usług Publicznych, z tytułu sprzedaży tej jednostce towarów. Organ podatkowy pierwszej instancji odmówił potrącenia wierzytelności, powołując się przepisy art. 64 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa /Dz.U. nr 137 poz. 926 ze zm./. Według Urzędu Skarbowego w Z. w sprawie nie została spełniona obligatoryjna przesłanka potrącenia, to jest wymagalność wnioskowanej do potrącenia wierzytelności. Roszczenie to nie jest wymagalne, gdyż Sąd Okręgowy w K. wyrokiem z dnia 14 grudnia 2001 r. (...) uchylił nakaz zapłaty z dnia 12 lipca 2001 r. i oddalił powództwo Spółki z uwagi na przedawnienie roszczeń. Skoro zatem wierzytelność, którą Spółka zgłosiła do potrącenia, nie jest wierzytelnością wymagalną, to w ocenie organu podatkowego pierwszej instancji, brak było podstaw do uwzględnienia wniosku Spółki w tym przedmiocie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00