Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 7 kwietnia 2009 r., sygn. I FSK 281/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Kołaczek (sprawozdawca), Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia WSA del. Tomasz Kolanowski, Protokolant Dariusz Rosiak, po rozpoznaniu w dniu 7 kwietnia 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 16 listopada 2007 r. sygn. akt I SA/Lu 532/07 w sprawie ze skargi Z. L. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 28 maja 2007 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za okres od marca 2005 r. do października 2006 r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 16 listopada 2007 r., sygn. akt I SA/Lu 532/07, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie, po rozpatrzeniu skargi Z. L., uchylił zaskarżoną decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 28 maja 2007 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za okres marzec 2005 r. - październik 2006 r. oraz poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w L. z dnia 23 lutego 2007 r.

Z akt sprawy wyłania się następujący przebieg postępowania. Zaskarżoną decyzją, po rozpatrzeniu odwołania Skarżącego od decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego określającej zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług, określającej kwotę różnicy podatku naliczonego nad należnym obniżającą podatek należny za następne okresy oraz określającej kwotę zwrotu różnicy podatku i ustalającej dodatkowe zobowiązanie podatkowe za poszczególne miesiące 2005 i 2006 r., uchylił zaskarżoną decyzję w części ustalającej dodatkowe zobowiązanie podatkowe i w tym zakresie umorzył postępowanie w sprawie oraz utrzymał w mocy decyzję organu I instancji w pozostałej części.

W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji Dyrektor Izby Skarbowej podniósł, iż w kontrolowanym okresie podatnik prowadził działalność gospodarczą w zakresie handlu produktami rolniczymi (nasiona dyni, gryka, kasza gryczana). Sprzedaż dokonywana była wyłącznie na rzecz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą i dokumentowana fakturami VAT. Zakupu produktów roślinnych - nasiona dyni (PKWiU 01.12.24 - 00.20) i nasiona gryki (PKWiU 01.11.17-00.31) podatnik dokonywał od rolników ryczałtowych, dokumentując je fakturami VAT - RR. W deklaracjach VAT-7 Skarżący zwiększał podatek naliczony do odliczenia o zryczałtowany zwrot podatku wynikający z faktur VAT RR. Zapłata za faktury VAT-RR następowała na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego lub gotówką. Przelewy bankowe, potwierdzające zapłatę należności rolnikom ryczałtowym nie zawierały daty wystawienia faktury, za którą regulowano należność. Ponadto w rejestrze nabyć i w deklaracji VAT-7 za kwiecień 2005 r. ujęto fakturę VAT-RR 45/2005, za którą zapłata nastąpiła w dniu 4 maja 2005 r. a więc później niż 14 dnia od dnia zakupu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00