Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 21 stycznia 2011 r., sygn. I FSK 125/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Arkadiusz Cudak (sprawozdawca), Sędzia NSA Grażyna Jarmasz, Sędzia WSA del. Izabela Najda-Ossowska, Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 14 stycznia 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej B. F. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 22 października 2009 r. sygn. akt I SA/Rz 251/09 w sprawie ze skargi B. F. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w R. z dnia 30 grudnia 2008 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za czerwiec 2001 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) odstępuje od zasądzenia zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego w całości.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 22 października 2009 r., sygn. akt I SA/Rz 251/09, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie oddalił skargę B. F. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w R. z dnia 30 grudnia 2008r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za czerwiec 2001r.

Z ustaleń faktycznych przedstawionych przez Sąd I instancji wynika, że decyzją z dnia 6 października 2004r. Dyrektor Izby Skarbowej w R., po rozpatrzeniu odwołania Skarżącej, prowadzącej działalność gospodarczą pod nazwą U. T., H., E., I. "G." w P., utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w P. z dnia 28 maja 2004r., zmienioną decyzją tegoż Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia 12 sierpnia 2004r., w sprawie określenia w podatku od towarów i usług za czerwiec 2001r. wysokości nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy. W uzasadnieniu powyższej decyzji organ odwoławczy wskazał, że Skarżąca w czerwcu 2001r. w deklaracji podatkowej dla podatku od towarów i usług (VAT - 7), wykazała nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy w kwocie 287.646 zł., przy czym w deklaracji tej odliczyła podatek akcyzowy od nabycia papierosów w łącznej kwocie 232.655,15 zł.

W wyniku prowadzonego postępowania ustalono, że Podatniczka w maju 2001r., w Urzędzie Skarbowym w Z. kupiła 55.454 paczek papierosów, w Urzędzie Skarbowym w Ś. 16.737 paczek papierosów oraz w Urzędzie Celnym w O. 101.389 paczek papierosów bez znaków akcyzy RP. Zakupy udokumentowane zostały fakturami VAT, które według dokumentów sporządzonych przez Podatniczkę, zostały sprzedane Firmie Handlowej D. I. - M., K. ulica Z. [...]. Sprzedaż została udokumentowana fakturami, wystawiono dokumenty SAD. Organ odwoławczy wyjaśnił, że możliwość obniżenia podatku należnego o kwotę podatku akcyzowego przewidywał § 21 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2000 r. w sprawie podatku akcyzowego (Dz. U. nr 119, poz. 1259 ze zm., dalej: "rozporządzenie"). Powołując się na treść tego przepisu oraz treść art. 4 pkt 4 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm., dalej: "ustawa o VAT), organ odwoławczy zaznaczył, że możliwość obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, zwiększony o podatek akcyzowy dotyczyła eksportowanego wyrobu akcyzowego, przy czym pod pojęciem "eksportu towaru" należało rozumieć potwierdzony przez graniczny urząd celny wywóz towarów z polskiego obszaru celnego w wykonaniu czynności określonych w art. 2 ust. 1 i ust. 3 ustawy VAT. Organ odwoławczy podzielił stanowisko organu I instancji, że w świetle dowodów zgromadzonych w postępowaniu podatkowym brak było podstaw do przyjęcia, że wywóz papierosów z polskiego obszaru celnego nastąpił wskutek wykonania czynności, o których mowa w art. 2 ust. 1 i ust. 3 ustawy VAT, gdyż w toku postępowania ustalono, że firma, która - wg twierdzeń Skarżącej - nabyła papierosy, nie istniała w okresie, kiedy zawierano stosowne umowy i dokonano eksportu papierosów. Organ odwoławczy przyjął, że w sprawie brak było dowodów na to, że sprzedaż eksportowa faktycznie została dokonana, gdyż Podatniczka posiadała jedynie dokument celny, z którego wynikało, że towar opuścił granice RP.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00