Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 1 marca 2013 r., sygn. I FSK 530/12

Wydaniem towaru (dostarczeniem towaru, z którym wiąże się powstanie obowiązku podatkowego), jest moment, w którym sprzedający odda towar do swobodnego rozporządzania (dysponowania) odbiorcy, a sam przestanie faktycznie władać tym towarem.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Grażyna Jarmasz, Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia WSA del. Hieronim Sęk (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 1 marca 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej S. spółki cywilnej w L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 14 grudnia 2011 r. sygn. akt I SA/Lu 670/11 w sprawie ze skargi S. spółki cywilnej w L. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 9 sierpnia 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Lublinie do ponownego rozpoznania, 2) zasądza od Ministra Finansów na rzecz S. spółki cywilnej w L. kwotę 380 (trzysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Przedmiot skargi kasacyjnej

1.1. Przedmiotem skargi kasacyjnej wniesionej przez spółkę cywilną S. (dalej: Spółka) był wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 14 grudnia 2011 r., sygn. akt I SA/Lu 670/11, którym oddalono skargę tej Spółki na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 9 sierpnia 2011 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług (dalej: podatek VAT).

2. Przedstawiony przez Sąd pierwszej instancji przebieg postępowania

2.1. We wniosku z dnia 18 maja 2011 r. o wydanie interpretacji indywidualnej Spółka wskazała, że zgodnie z postanowieniami aktu notarialnego z dnia 14 kwietnia 2011 r. (dalej: akt notarialny): - przeniosła na Spółdzielnię Mieszkaniową A. (dalej: Spółdzielnia) prawo własności niezabudowanej nieruchomości stanowiącej grunt pod zabudowę mieszkaniową (dalej: nieruchomość lub grunt); - Spółdzielnia została zobowiązana do uiszczenia części ceny przed wydaniem gruntu, tj. w kwietniu i w lipcu 2011 r., natomiast resztę ceny miała zapłacić w kolejnych ratach, których termin płatności przypadał już po dniu wydania gruntu, tj. w grudniu 2011 r. oraz w marcu, czerwcu, wrześniu i grudniu 2012 r.; - wydanie nieruchomości ustalono na dzień 12 października 2011 r. z uwagi na składowanie na niej przez Spółkę odpadów materiałów budowlanych i drewna opałowego; - z tym dniem Spółdzielnia obejmie nieruchomość i przejdą na nią ciężary oraz korzyści; - wydanie gruntu w posiadanie Spółdzielni zostanie udokumentowane protokołem zdawczo-odbiorczym; - Spółka zgodziła się na prawne dysponowanie gruntem przez Spółdzielnię w celu rozpoczęcia procedury zmierzającej do uzyskania wymaganych prawem pozwoleń, w tym złożenia "Oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane" (dalej: Oświadczenie).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00