Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 12 lutego 2015 r., sygn. I FSK 1814/13

Przekazanie wynagrodzenia, nawet w formie rzeczowej, jest jedynie elementem umorzenia udziałów i nie można go sztucznie wyodrębniać dla celów podatkowych.

Gazeta Prawna nr 31/2015

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Adam Bącal, Sędzia NSA Marek Kołaczek (sprawozdawca), Sędzia NSA Roman Wiatrowski, , Protokolant Janusz Bielski, po rozpoznaniu w dniu 22 stycznia 2015 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 3 lipca 2013 r. sygn. akt I SA/Wr 523/13 w sprawie ze skargi P. P. S. i R. "E.-W." sp. z o. o. z siedzibą w B. obecnie E. sp. z o. o. z siedzibą w B. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 11 stycznia 2013 r. nr [...] w przedmiocie przepisów podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Ministra Finansów na rzecz E. sp. z o. o. z siedzibą w B. kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji oraz przedstawiony przez ten Sąd przebieg postępowania przed organem podatkowym.

1.1. Wyrokiem z dnia 29 lipca 2013 r., sygn. akt I SA/Wr 523/13, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu uchylił zaskarżoną przez P. sp. z o.o. w B. interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 11 stycznia 2013 r. wydaną wobec spółki w przedmiocie podatku od towarów i usług.

1.2. Przedstawiając stan faktyczny sprawy Sąd pierwszej instancji podał, że spółka we wniosku z dnia 19 września 2012 r., uzupełnionym pismami z dnia 17 grudnia 2012 r. i z dnia 3 stycznia 2013 r., wystąpiła o indywidualną interpretację przepisów prawa podatkowego. W uzasadnieniu wskazała, iż jest spółką zależną P. S.A., do której należy 100% udziałów i w związku z faktem, że jedyny wspólnik postanowił o przeniesieniu własności składników majątkowych uprzednio przekazanych w formie aportu rzeczowego (w zamian za który objął udziały) oraz nabytych i wytworzonych w okresie do dnia 31 marca 2012 r., stanowiących część magazynową dla należącej do P. G. S.A. przemiałowni kamienia wapiennego, Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników wnioskodawcy podjęło w dniu 27 kwietnia 2012 r. uchwałę nr 1 o umorzeniu udziałów i obniżeniu kapitału zakładowego w wartości odpowiadającej wartości bilansowej przekazywanych, jako wynagrodzenie za umorzone udziały, środków trwałych, z możliwością wypłaty tego wynagrodzenia w formie pieniężnej i niepieniężnej. Część składników tego majątku podlegała różniącym się odpisom bilansowym i podatkowym. W efekcie uznania wartości bilansowej dodatnia różnica nad wartością podatkową stanowi podstawę do przyjęcia jej jako podstawy opodatkowania z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00