Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 24 września 2015 r., sygn. I FSK 945/15

Skoro komornicy mają obowiązek potrącać VAT od dostaw dokonywanych w trybie egzekucji, to powinni w zamian otrzymywać 0,3 proc. podatku.

Gazeta Prawna nr 187/2015

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia NSA Roman Wiatrowski (spr.), Sędzia del. WSA Joanna Tarno, Protokolant Marek Wojtasiewicz, po rozpoznaniu w dniu 24 września 2015 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 30 października 2012 r. sygn. akt I SA/Rz 870/12 w sprawie ze skargi J. K. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 28 maja 2012 r. nr [...] w przedmiocie wynagrodzenia płatnika 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Ministra Finansów na rzecz J. K. kwotę 120 (słownie: sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.

1.1. Wyrokiem z 30 października 2012 r., sygn. akt: I SA/Rz 870/12 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w sprawie ze skargi J. K. (dalej: "strona", "skarżący") uchylił zaskarżoną indywidualną interpretację Ministra Finansów z dnia 28 maja 2012 r., nr [...] w przedmiocie wynagrodzenia płatnika oraz stwierdził, że nie podlega wykonaniu do chwili uprawomocnienia się wyroku.

1.2. Przedstawiając stan sprawy Sąd pierwszej instancji podał, że we wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego skarżący wskazał, że będąc komornikiem sądowym przy Sądzie Rejonowym w R. i wykonując czynności egzekucyjne dokonał sprzedaży nieruchomości w drodze licytacji. Zaznaczył jednocześnie, że przedmiotowa nieruchomość była w trakcie budowy lecz nie została jeszcze oddana do użytkowania przed dniem licytacji komorniczej. Transakcja ta jako podlegająca opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług została udokumentowana fakturą VAT wystawioną przez komornika jako płatnika w imieniu dłużnika, będącego podatnikiem podatku od towarów i usług a podatek od towarów i usług z tytułu sprzedaży został pobrany i terminowo przekazany przez skarżącego na konto Urzędu Skarbowego w R. Nadto powołując się na regulację zawartą w art. 28 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm. - dalej: "O.p.") oraz § 1 ust. 1 pkt 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2002 r. w sprawie wynagrodzenia płatników i inkasentów pobierających podatki na rzecz budżetu państwa (Dz.U. Nr 240, poz. 2065 - dalej: "Rozporządzenie MF z 2002 r.") podkreślił, że komornik jako płatnik podatku od towarów i usług nie składa żadnych deklaracji VAT w imieniu dłużnika, gdyż to dłużnik, jako podatnik tego podatku jest obowiązany do wykazania transakcji sprzedaży komorniczej na składanej przez siebie deklaracji VAT za okres, w którym dokonano dostawy, co odbywa się już poza czynnościami komorniczymi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00