Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 28 października 2016 r., sygn. I FSK 447/15

Obowiązek dłużnika do dokonania korekty podatku naliczonego na podstawie art. 89b u.p.t.u. musi uwzględniać przepisy dotyczące postępowania upadłościowego, o ile zakres tego postępowania obejmuje wierzytelności/należności objęte korektą.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Hieronim Sęk (sprawozdawca), Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia WSA del. Izabela Najda-Ossowska, Protokolant Anna Błażejczyk, po rozpoznaniu w dniu 28 października 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 9 grudnia 2014 r. sygn. akt I SA/Wr 2127/14 w sprawie ze skargi Syndyka Masy Upadłości I. S.A. we W. w upadłości likwidacyjnej na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 23 maja 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Ministra Finansów na rzecz Syndyka Masy Upadłości I. S.A. we W. w upadłości likwidacyjnej kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Przedmiot skargi kasacyjnej

Minister Finansów wniósł skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 9 grudnia 2014 r., sygn. akt I SA/Wr 2127/14. Sąd ten, w wyniku skargi Syndyka Masy Upadłości X. S.A. w upadłości likwidacyjnej w W. (dalej: Syndyk), uchylił interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 23 maja 2014 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług (dalej: podatek VAT).

2. Stan sprawy przedstawiony przez Sąd pierwszej instancji

2.1. We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej Syndyk wskazał, że: - spółka X. znajduje się w upadłości likwidacyjnej, pozostając czynnym podatnikiem podatku VAT; - przed ogłoszeniem jej upadłości, w ramach działalności gospodarczej nabywała towary i usługi udokumentowane fakturami VAT; - nie wszystkie należności z tego tytułu zostały przez nią uregulowane, a w związku z ogłoszeniem upadłości nie mogły już zostać zaspokojone w trybie zwykłym aż do czasu podziału funduszy masy upadłości; - termin 150 dni od daty upływu ich płatności określonego w umowie lub na fakturze, minął po dniu 31 grudnia 2012 r.; - na skutek wezwania organu podatkowego, dokonał na rzecz spółki korekt odliczonych kwot podatku z nieopłaconych faktur w trybie art. 89b ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.; dalej: u.p.t.u.); - sędzia komisarz odmówił jednak zezwolenia na opłacenie należności z tych bieżących korekt, jako kosztów postępowania upadłościowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00