Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 21 lutego 2018 r., sygn. I FSK 733/16

Podatkowe postępowanie; Podatek od towarów i usług

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Zirk - Sadowski, Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka - Medek (spr.), Sędzia WSA (del.) Bożena Dziełak, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 21 lutego 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej B. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 29 października 2015 r., sygn. akt I SA/Kr 1372/15 w sprawie ze skargi B. W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. (obecnie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w K.) z dnia 9 czerwca 2015 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za III kwartał 2007 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od B. W. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w K. kwotę 3600 (słownie: trzy tysiące sześćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Skarga kasacyjna B. W. dotyczy wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 29 października 2015 r. w sprawie o sygn. akt I SA/Kr 1372/15. W orzeczeniu tym Sąd, na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r. poz. 270, ze zm., obecnie Dz. U. z 2017 r. poz. 1369, ze zm.), zwanej dalej w skrócie: "P.p.s.a.", oddalił skargę B. W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z 9 czerwca 2015 r., określającą mu zobowiązanie w podatku od towarów i usług za III kwartał 2007 r. oraz ustalającą mu podatek do zapłaty za sierpień i wrzesień 2007 r.

Przedstawiając stan faktyczny sprawy Sąd pierwszej instancji podał, że Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w K., wydaną po raz trzeci decyzją z 18 listopada 2014 r., określił skarżącemu, prowadzącemu w kontrolowanym okresie działalność gospodarczą w zakresie wykonywania i obsługi instalacji alarmowych oraz wykonywania instalacji elektrycznych pod nazwą F. B. W., wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za wskazany wyżej okres w związku z zakwestionowaniem prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur, o których mowa w art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm., obecnie Dz. U. z 2017 r. poz. 1221, ze zm.), zwanej dalej w skrócie "u.p.t.u.". Ponadto organ kontroli skarbowej ustalił na podstawie art. 108 u.p.t.u. podatek do zapłaty za sierpień i wrzesień 2007 r. Powodem wydania tej decyzji była okoliczność, że część faktur, którymi skarżący posłużył się przy określaniu zobowiązania podatkowego za objęty decyzją okres nie odzwierciedlała faktycznie wykonanych czynności. Dotyczyło to zarówno dwóch faktur (za demontaż i montaż instalacji w pawilonie wystawienniczym w C. W.) wystawionych przez skarżącego na rzecz firmy A. W., A. W. - P., jak i faktur, które wystawili rzekomi podwykonawcy skarżącego: Firma [...] S. S. w S., S. - P. S. P. J. w B., D. C. sp. z o.o. w S., którzy mieli świadczyć na jego rzecz usługi uwiarygodniające wykonanie prac w inwestycji prowadzonej przez firmę A. W., A. W. - P.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00