Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 15 listopada 2018 r., sygn. I FSK 1947/16

Podatek od towarów i usług

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Rudowski, Sędzia NSA Roman Wiatrowski, Sędzia WSA (del.) Maja Chodacka, (sprawozdawca), Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 15 listopada 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów (obecnie Szef Krajowej Administracji Skarbowej) od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 21 czerwca 2016 r. sygn. akt III SA/Gl 232/16 w sprawie ze skargi Instytutu [...] w G. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 19 listopada 2015 r. nr IBPP1/4512-661/15/LSz w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Szefa Krajowej Administracji Skarbowej na rzecz Instytutu [...] w G. kwotę 360 (trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu I instancji.

1.1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia z 21 czerwca 2016r. w sprawie III SA/Gl 232/16 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w sprawie ze skargi Instytutu [...] w Gliwicach (dalej: "I.") na interpretacje indywidualną Ministra Finansów z dnia 19 listopada 2015r. nr IBPP1/4512-661/15/LSz w przedmiocie podatku od towarów i usług, uchylił zaskarżoną interpretację indywidualną oraz orzekł w przedmiocie kosztów postępowania.

1.2. W uzasadnieniu wyroku Sąd ten wskazał, że strona we wniosku o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług podała, że przedmiotem wniosku jest wspólne przedsięwzięcie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (dalej:"NCBiR"), I. oraz K., którego celem jest wsparcie opracowania i wdrożenia nowych innowacyjnych technologii, urządzeń, materiałów i wyrobów dla podniesienia konkurencyjności polskiej branży metali nieżelaznych. Część merytoryczną, badania przeprowadzi konsorcjum zawiązane przez I. i wyższe uczelnie oraz inne instytuty badawcze. Rezultaty badań będą wdrożone w K. Liderem konsorcjum jest I., który zwiera umowy z konsorcjantami oraz z K. Na realizacja projektu, pokrycie kosztów kwalifikowanych Konsorcjum otrzymuje dofinansowanie z NCBiR (50%) oraz od K. (50%).Środki dotacji wpływają na rachunek I., który będzie je rozliczał z konsorcjantami (wnioski o płatność) oraz z K. (fakturą). Prawo własności intelektualnej do wyników projektu przysługuje wykonawcom i K. oraz pozwala na korzystanie z wyników projektu we własnym zakresie. Umowa konsorcjum obejmująca 9 podmiotów została zawarta 15 września 2015r. i I. jest Liderem Konsorcjum, którego obowiązki zostały ściśle w niej określone, w tym reprezentowanie partnerów we wszystkich sprawach związanych z projektem i przekazywanie środków finansowych, podobnie jak obowiązki Konsorcjantów. Umowa z NCBiR została podpisana w dniu 10 kwietnia 2015r. i również szczegółowo określa obowiązki każdej ze stron. Wynika z nich, że Konsorcjum uzyskuje środki na realizacje projektu (koszty wynagrodzeń, składek ZUS, zakupy materiałów i usług, aparatury), które nie będą miały wpływu na cenę sprzedanych towarów i usług, gdyż wypracowane licencje lub inne wyroby będą sprzedawane po cenach rynkowych. Środki z obu umów będą wpływać na odrębny rachunek I. i przez niego rozliczane, ich otrzymanie nie jest zależne od wyniku prac ale realizacji zakresu rzeczowego projektu i działania Lidera są nieodpłatne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00