Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 17 kwietnia 2020 r., sygn. II FSK 3226/19

Okoliczność faktycznego niekorzystania z pojazdu, ze względu na jego zezłomowanie przez właściciela, nie oznacza, że doszło do wygaśnięcia obowiązku podatkowego. Do tego niezbędne jest bowiem wyrejestrowanie pojazdu lub wydanie decyzji organu rejestrującego o czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Rudowski Sędziowie NSA Bogusław Dauter (sprawozdawca) Aleksandra Wrzesińska-Nowacka po rozpoznaniu w dniu 17 kwietnia 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej L.P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 17 września 2019 r., sygn. akt I SA/Rz 435/19 w sprawie ze skarg L.P. na decyzje Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Rzeszowie z dnia 2 lutego 2018 r. nr [...] w przedmiocie podatku od środków transportowych za lata 2015 - 2017. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 17 września 2019 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie, I SA/Rz 435/19, oddalił skargi L.P. na decyzje Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Rzeszowie z 2 lutego 2018 r., w przedmiocie podatku od środków transportowych za lata 2015 - 2017.

W skardze kasacyjnej od powyższego wyroku skarżący zarzucił na podstawie art. 174 § 1 i 2 p.p.s.a. :

1) naruszenie prawa materialnego, tj.:

- art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1170, dalej: u.p.o.l.) poprzez jego błędną wykładnię polegającą na przyjęciu, że skarżący jest właścicielem środków transportowych objętych zaskarżonymi decyzjami, a w konsekwencji niewłaściwe zastosowanie poprzez obciążenie skarżącego podatkiem od środków transportowych za lata 2015 - 2017, w sytuacji gdy dla możliwości nałożenia na osobę fizyczną przedmiotowego podatku koniecznym jest posiadanie przymiotu własności przedmiotów opodatkowania, co nie zostało spełnione w niniejszej spawie i przesądza o wadliwości subsumcji do ww. norm prawa materialnego,

- art. 9 ust. 3 u.p.o.l. poprzez jego błędną wykładnię polegającą na przyjęciu, że niewyrejestrowanie pojazdów ze stosownych ewidencji stanowi podstawę do dalszego naliczania podatku od środków transportowych, podczas gdy przepis ten w przypadku zmiany właściciela pojazdu zmianę w zakresie prawa własności przedkłada nad czynności rejestracyjne,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00