Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie SN z dnia 21 lipca 2000 r. sygn. I PKN 451/00

Ocena dopuszczalności ugody sądowej według kryterium słusznego interesu pracownika (art. 469 KPC) powinna być dokonana przez porównanie treści ugody (ustalonej według kryteriów wskazanych w art. 65 KC) z przysługującymi pracownikowi roszczeniami wynikającymi z przytoczonych przez niego okoliczności faktycznych.

Przewodniczący SSN Kazimierz Jaśkowski

Sędziowie SN: Katarzyna Gonera (sprawozdawca), Andrzej Wróbel.

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 21 lipca 2000 r. sprawy z powództwa Ewy B. przeciwko Agencji Ratalnej Sprzedaży A. S.A. Zakładowi Pracy Chronionej w W. o ustalenie, na skutek kasacji powódki od postanowienia Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych we Wrocławiu z dnia 28 lutego 2000 r. [...]

postanowił:

uchylić zaskarżone postanowienie i przekazać sprawę Sądowi Okręgowemu-Sądowi Pracy i Ubezpieczeń Społecznych we Wrocławiu do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Rejonowy-Sąd Pracy dla Wrocławia Śródmieścia postanowieniem z 27 stycznia 2000 r. [...] umorzył postępowanie na podstawie art. 355 § 1 KPC w związku z zawarciem przez strony ugody sądowej. Powódka Ewa B. domagała się przywrócenia jej do pracy w pozwanej Agencji Ratalnej Sprzedaży A. S.A. Zakładzie Pracy Chronionej w W., twierdząc, że doszło do niewłaściwego rozwiązania z nią przez pracodawcę umowy o pracę z dniem 30 czerwca 1999 r. w związku z utratą przez nią statusu osoby niepełnosprawnej. W toku postępowania przed Sądem pierwszej instancji w dniu 27 stycznia 2000 r. strony zawarły ugodę sądową, na mocy której strona pozwana zobowiązała się „anulować swoje dotychczasowe świadectwo pracy z dnia 30 czerwca 1999 r. w ten sposób, że stosunek pracy z powódką (...) rozwiązuje się na mocy wypowiedzenia ustawowego przez zakład pracy i rozwiązuje się z dniem 30 września 1999 r.”. Ponadto strona pozwana zobowiązała się wypłacić powódce „tytułem odszkodowania kwotę 1.230 zł netto (...) do dnia 15 lutego 2000 r. , w przypadku zwłoki z ustawowymi odsetkami do dnia zapłaty”, na co powódka wyraziła zgodę i zobowiązała się „z tego tytułu nie wnosić żadnych roszczeń do strony pozwanej”. Strona pozwana zobowiązała się wydać powódce nowe świadectwo pracy w terminie trzech dni.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00