Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 12 lutego 2010 r., sygn. I CSK 311/09

Umowa przewidziana w art. 391 k.c. w postaci przyrzeczenia "spełnienia określonego świadczenia" przez osobę trzecią zakłada istnienie takiego świadczenia w ramach stosunku obligacyjnego łączącego tę osobę z wierzycielem przyrzekającego (art. 353 k.c.), nie obejmuje natomiast świadczenia obciążającego dłużnika.

Sędzia SN Katarzyna Tyczka-Rote (przewodniczący) Sędzia SN Mirosław Bączyk (sprawozdawca) Sędzia SN Barbara Myszka

Sąd Najwyższy w sprawie z powództwa "P.I.M.", spółki z o.o. w W. przeciwko Skarbowi Państwa - Ministrowi Skarbu Państwa z udziałem interwenienta ubocznego po stronie pozwanej "V.H.P." S.A. w W. o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 12 lutego 2010 r. skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 4 listopada 2008 r.

oddalił skargę kasacyjną i zasądził od pozwanego na rzecz powoda kwotę 5400 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Okręgowy zasądził od Skarbu Państwa - Ministra Skarbu Państwa na rzecz powoda "P.I.M.", spółki z o.o. w W. kwotę 3 123 636,78 zł z odsetkami. Należność tę strona powodowa wywodziła z umowy zawartej między stronami w dniu 10 czerwca 1996 r.

W dniu 10 czerwca 1996 r. powód zawarł z pozwanym umowę mającą na celu umożliwienie udostępnienia akcji spółki akcyjnej "E.W." (obecna nazwa "V.H.P." S.A. w W.). W umowie tej powierzono powodowi wykonanie wielu czynności mających służyć prywatyzacji przedsiębiorstwa "E.W." S.A. Przewidziano w niej m.in. podstawy obliczania wynagrodzenia, wysokość wynagrodzenia za wyszczególnione prace oraz sposób jego zapłaty. Stwierdzono, że "wynagrodzenie za dzieła oraz czynności (...) będzie wypłacane przez "E.W." S.A. na podstawie dostarczonych przez wykonawcę faktur". Po podwyższeniu kapitału zakładowego prywatyzowanej spółki powód przedstawił tej spółce stosowne faktury, ale odmówiono mu zapłaty. Zgodnie z praktyką prywatyzacyjną, koszty prywatyzacji spółek pokrywane były przez te spółki albo - gdy spółka znajdowała się w złej kondycji finansowej - przez Skarb Państwa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00