Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 7 marca 2014 r., sygn. IV CSK 442/13

Hipoteza zawartej w art. 49 § 1 k.c. normy prawnej odnosi się do każdego podmiotu prowadzącego przedsiębiorstwo zajmujące się doprowadzaniem energii cieplnej, a nie tylko przedsiębiorstwo posiadające koncesję wymaganą przepisami prawa energetycznego. Wytwarzanie i dostarczanie określonych mediów może stanowić jedynie uboczną działalność danego podmiotu. W takiej sytuacji można jednak mówić o przedsiębiorstwie przesyłowym w rozumieniu art. 551 k.c., jeżeli zostanie spełniona przesłanka przedmiotowa przedsiębiorstwa i funkcjonalna (prowadzona jest działalność gospodarcza w zakresie przesyłania i dystrybucji mediów). Wspomniana działalność gospodarcza powinna być prowadzona w sposób racjonalny, właściwy dobremu gospodarzowi.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Hubert Wrzeszcz (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Zbigniew Kwaśniewski

SSN Marta Romańska

Protokolant Bogumiła Gruszka

w sprawie z powództwa Wspólnoty Mieszkaniowej [...] przeciwko K. G. i B. G. o ustalenie, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 7 marca 2014 r., skargi kasacyjnej strony powodowej od wyroku Sądu Apelacyjnego w [...] z dnia 17 stycznia 2013 r.,

uchyla wyrok w zaskarżonej części i przekazuje sprawę w tym zakresie Sądowi Apelacyjnemu do ponownego rozpoznania, pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 19 czerwca 2012 r. Sąd Okręgowy w S. oddalił powództwo o ustalenie, że współwłaścicielom budynku położonego w B. przy ul. P. 34 przysługuje własność wewnętrznej sieci wodociągowo-kanalizacyjnej i centralnego ogrzewania, znajdujących się wielorodzinnym budynku mieszkalnym B1 położonym w B. przy ul. . 34. Sąd ustalił, że w wielorodzinnym budynku mieszkalnym położonym w B. przy ul. P. 34, stanowiącym współwłasność pozwanych na prawach wspólności ustawowej, w dniu 22 grudnia 2009 r. na podstawie umowy notarialnej zawartej pomiędzy pozwaną K. G. a B. K. ustanowiono odrębną własność lokalu mieszkalnego nr 9 i sprzedano go K. K. Paragraf 7 ust. 2 umowy stanowi, że K. G., prowadząc działalność gospodarczą pod firmą Biuro Rachunkowe, Zarządzanie Nieruchomościami "C." w B., wybudowała wchodzącą w skład tego przedsiębiorstwa zewnętrzną i wewnętrzną sieć doprowadzającą do budynku i poszczególnych lokali energię cieplną oraz ciepłą wodę użytkową. Właściciele poszczególnych lokali - w myśl przytoczonego paragrafu umowy - będą korzystać z tej sieci odpłatnie i na warunkach określonych w umowach zawartych z K. G., prowadzącą wymienioną działalność gospodarczą. W § 8 ust. 3 i 4 umowy B. K. wyraziła zgodę na dostarczanie do całego budynku energii cieplnej i ciepłej wody użytkowej przez K. G. i zobowiązała się umożliwić przedstawicielom przedsiębiorstwa K. G. dostęp do infrastruktury wybudowanej przez K. G. sieci. B. K. znana jest - co stwierdzono w § 8 ust. 5 umowy - treść art. 49 k.c. Z pozostałymi nabywcami lokali znajdujących się w budynku w B., przy ul. P. 34 zostały zawarte takie same umowy sprzedaży, jak z B. W budynku położonym w B. przy ul. P. 34 znajduje się kotłownia produkująca energię cielną i podgrzewająca wodę użytkową na potrzeby tego budynku i budynku nr 35. W dniu 29 czerwca 2010 r. pozwani złożyli w formie notarialnej oświadczenie o ustanowieniu na ich rzecz odrębnej własności lokalu nr 1, w którym znajduje się kotłownia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00