Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 22.10.2004, sygn. PP.443/141/04, Urząd Skarbowy w Lubinie, sygn. PP.443/141/04

Podatnik na podstawie umowy o dzieło wykonuje czynności biegłego sądowego w zakresie wyceny aparatury i sprzętu medycznego. Ponadto prowadzi działalność gospodarczą w zakresie naprawy i serwisu aparatury medycznej. W związku z powyższym Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy:- przychody osiągane z tytułu wykonywania czynności biegłego sądowego są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o VAT i czy podlegają podatkowi VAT,- czy koszty uzyskania przychodów, naliczane w wys. 20% są w prawidłowej wysokości,- czy prowadzona działalność gospodarcza pozwala na zawieranie dodatkowych umów na wykonywanie czynności biegłego ?

Pytanie podatnika

Pierwsze z poruszanych w złożonym zapytaniu zagadnień regulowane jest przez przepisy ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).Stosownie do zapisów art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega (...) odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Pojęcie odpłatnego świadczenia usług zawarte jest w art. 8 ust. 1 cyt. wyżej ustawy, zgodnie z którym jest nim każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów (...).Dla pełnej analizy omawianego zagadnienia niezbędnym jest powiązanie powyższego z ustawową definicją podatnika, określoną w art. 15 ust. 1 ustawy o VAT. Podatnikami w rozumieniu powyższego przepisu są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2 tego artykułu , bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Z treści ust. 2 ww. przepisu wynika, że działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, (...) a także działalność osób wykonujących wolne zawody (...).Za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa powyżej, zgodnie z art. 15 ust. 3 pkt 2 i 3 cyt. wyżej ustawy nie uznaje się czynności:- wykonywanych przez osobę fizyczną na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące umowy zlecenia, albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawarła z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy; - z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2 - 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności.Z treści złożonego zapytania wynika, że Podatnik posiada uprawnienia niezbędne do wykonywania czynności biegłego sądowego z zakresu oceny stanu technicznego oraz wyceny aparatury i sprzętu medycznego. Nie jest pracownikiem Sądu, i zadania, o których mowa powyżej wykonuje w ramach umowy o dzieło.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00