Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 29.07.2005, sygn. PP/443-121/05/BKJ-45503, Drugi Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej, sygn. PP/443-121/05/BKJ-45503

Pytanie podatnika dotyczy uznania za wewnątrzwspólnotowe nabycie w rozumieniu art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, przekazania przez węgierską Spółkę "matkę" samochodów osobowych stanowiacych jej własność na potrzeby oddziału z siedziba na terytorium Polski.

Pytanie podatnika

Zgodnie z przedstawionym przez Stronę stanem faktycznym Spółka jest wyodrębnioną organizacyjnie jednostką Spółki węgierskiej z siedzibą na Węgrzech. Spółka węgierska prowadząc działalność gospodarcza w analogicznym zakresie jak oddział polski dysponuje na terenie Węgier środkami trwałymi, w tym również samochodami osobowymi, z których to część zamierza przekazać na potrzeby oddziału polskiego. Przekazywane samochody osobowe mają być wykorzystywane wyłącznie na cele prowadzonej przez oddział na terenie Polski działalności gospodarczej, tylko i wyłącznie dla użytku zatrudnionych w oddziale Spółki pracowników. Tytułem prawnym na podstawie którego nastąpi przekazanie pojazdów na rzecz Oddziału w Polsce jest Decyzja Zarządu Spółki z siedzibą na Węgrzech. Decyzja ta określiła rodzaj pojazdów oraz ich przeznaczenie i stała się podstawą do dokonania czynności przekazania tych pojazdów w przyszłości na rzecz Oddziału w Polsce. Samochody te aktualnie stanowią własność węgierskiej Spółki, która na terytorium Węgier jest podatnikiem podatku od wartości dodanej. Przekazanie tych pojazdów ma nastąpić poprzez ich fizyczne wydanie i pozostawienie do dyspozycji oddziału w Polsce. Począwszy od momentu wydania przedmiotowych pojazdów wszelkie koszty związane z ich eksploatacją jak również obowiązek dbałości o powierzone mienie przechodzi na oddział Spółki w Polsce. Tak więc w tym konkretnym przypadku mamy do czynienia z sytuacją gdzie podatnik będący węgierską Spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą, na terenie jednego państwa członkowskiego (Węgry), dokonuje przesunięcia towarów (samochodów) na terytorium innego państwa członkowskiego (Polska), gdzie prowadzi działalność gospodarczą zarejestrowany i utworzony przez niego oddział. Przewidywany okres użytkowania pojazdów jest nieokreślony, niemniej jednak nie będzie on krótszy niż 12 miesięcy. Ponadto przedmiotowe środki transportu nie są nowymi środkami transportu w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z oświadczeniem Spółki czynności objęte zapytaniem nie zostały jeszcze dokonane i chwili obecnej wnioskodawca nie jest w stanie wskazać dokładnie daty planowanego przekazania, nie mniej jednak nie nastąpi ono przed dniem 01.09.2005r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00