Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 24.08.2005, sygn. OG/005/121/PP2/443/37/2005, Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach, sygn. OG/005/121/PP2/443/37/2005

1) Czy usługi świadczone przez biegłego sądowego są objęte podatkiem od towarów i usług i jaka jest stawka VAT?2) Od jakiego momentu ona obowiązuje?3) Jaki jest moment powstania obowiązku podatkowego dla w/w usług?

Pytanie podatnika

Pan X w dniu 14.07.2005 r. złożył do tut. organu podatkowego wniosek w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w przypadku wykonywania czynności przez niego jako biegłego sądowego na zlecenie sądu. Ponieważ wniosek ten był niekompletny, Naczelnik tut. Urzędu w dniu 27.07.2005 r. wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku. Pismo w sprawie uzupełnienia wniosku wpłynęło do tut. Urzędu w dniu 16.08.2005 r.

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku przez Stronę jest następujący:

Jako biegły sądowy Pan X ma obowiązek podjęcia się funkcji biegłego i wydania opinii - art. 195 kpk, Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 08.06.1987 r. Termin jej wydania jak i inne czynności zakreślany jest przez zlecający organ procesowy - dział V rozdział 22 kpk (zależność prawna co do warunków wykonywania czynności). Wynagrodzenie za wydanie opinii precyzuje Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 18.12.1975 r. W chwili podjęcia się wydania opinii Pan X nie jest w stanie ustalić należności za jej wykonanie. Wypłata należności następuje na podstawie postanowienia organu zlecającego. Wystawiony przez Pana X rachunek może zostać skorygowany (odjęcie roboczogodzin, obniżenie stawki) przez zlecający organ procesowy (zależność prawna co do wynagrodzenia). Zgodnie z art. 7 kpk organ procesowy ma możliwość swobodnej oceny dowodów. Opinia Pana X jako biegłego sądowego jest jednym z dowodów. W przypadku wydania błędnej decyzji konsekwencją dla Pana X może być sankcja karna (gdyby organ procesowy udowodnił celowe i świadome wydanie błędnej opinii), lub pozbawienie funkcji biegłego sądowego (zależność prawna co do odpowiedzialności wobec zlecającego wykonanie tych czynności).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00