Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 03.03.2005, sygn. USIII/443/12/05, Urząd Skarbowy w Piotrkowie Trybunalskim, sygn. USIII/443/12/05

Czy podatnik ma prawo do wystawiania faktur VAT za dzierżawę gruntu na cele nierolnicze?

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4, art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) w związku z art. 15 ust. 1 i 2, art. 19 ust. 13 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), § 11 ust. 1 i § 18 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Tryb. uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 10 stycznia 2005r. uzupełnionym pismem z dnia 9 lutego 2005r. dotyczącym udokumentowania fakturą VAT dzierżawy gruntu dla firmy X na podstawie umowy dzierżawy nr Y/98.

Wnioskiem z 10 stycznia 2005r. uzupełnionym pismem z 9 lutego 2005r. zwrócił się Pan z prośbą o wydanie pisemnej interpretacji w jego indywidualnej sprawie.Z wniosku wynika, iż po zawarciu umowy z firmą X i wystawieniu dwóch rachunków uproszczonych dotarła do Pana informacja, że dzierżawa gruntu na inne niż rolnicze cele podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Po powzięciu tej informacji dokonał Pan zgłoszenia rejestracyjnego dla tego podatku a 27 lipca 1999r. otrzymał potwierdzenie zgłoszenia rejestracyjnego podatnika od towarów i usług oraz podatku akcyzowego (na druku VAT-5). Od tamtej pory wystawiał Pan za dzierżawę gruntu faktury VAT; wcześniejsze rachunki Urząd Skarbowy obciążył podatkiem od towarów i usług, który zapłacił Pan wraz z odsetkami.Podaje Pan też, że przez wiele lat dzierżawiący nie kwestionował tego sposobu rozliczenia. W ubiegłym roku (2004) wystawił Pan jedną fakturę VAT i spotkał się z odmową zapłaty oraz informacją, iż osoby fizyczne będące "wynajmującym" lub "wydzierżawiającym" nie mają prawa wystawiać faktur VAT . Z załączonego do zapytania pisma firmy X z 21 września 2004r. wynika, iż odmowa zapłaty czynszu dzierżawnego dotyczy faktury VAT nr 1/2004 z dnia 19 lipca 2004r.W tym stanie rzeczy zwrócił się Pan do organu podatkowego o potwierdzenie, czy wystawiając fakturę VAT postępował zgodnie z prawem, jeśli nie jakie powinien podjąć kroki. Według Pana oceny wystawiane do tej pory faktury VAT są prawidłowe i powinny być honorowane przez firmę X, ponieważ dokonał Pan zgłoszenia rejestracyjnego, dopełnił formalności po wystawieniu faktury (poprzez złożenie deklaracji VAT-7 i wpłatę podatku).Kryterium decydującym o uznaniu podmiotu (m. in. osoby fizycznej) za podatnika podatku od towarów i usług jest bowiem samodzielne wykonywanie działalności gospodarczej. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów (gruntu) w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00