Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 30.06.2006, sygn. 1471/NUR1/443-142/3/06/GW, Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie, sygn. 1471/NUR1/443-142/3/06/GW

Czy umorzenie świadectw pochodzenia energii stanowi czynność niepodlegającą opodatkowaniu oraz czy Spółce przysługuje prawo odliczenia VAT naliczonego w związku z nabyciem świadectw pochodzenia, które zostały umorzone?

Pytanie podatnika

Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawnypostanawia uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółka prowadzi działalność w zakresie obrotu energią elektryczną, w tym energią elektryczną pochodzącą ze źródeł odnawialnych (dalej zwanymi: ŹO), oraz jej sprzedażą do odbiorców końcowych. Z dniem 1 października 2005r., nastąpiła zmiana przepisów Prawa energetycznego w zakresie obrotu energią elektryczną ze źródeł odnawialnych. W efekcie tej zmiany świadectwa pochodzenia, stanowiące dotychczas jedynie dokument potwierdzający pochodzenie energii z ŹO, stały się towarem giełdowym w rozumieniu przepisów ustawy o giełdach towarowych. Zgodnie z art. 9e ust. 3 Prawa energetycznego w brzmieniu obowiązującym od 01 października 2005r., Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (dalej zwanym: URE) wydaje podmiotom produkującym energię z ŹO świadectwa pochodzenia, które następnie są zapisywane w rejestrze prowadzonym przez Towarową Giełdę Energii. Prawa majątkowe wynikające ze świadectw pochodzenia powstają wraz z zapisem na koncie ewidencyjnym w rejestrze. Prawo energetyczne nie przewiduje odpłatności za wydanie przedmiotowych świadectw przez Prezesa URE, a jedynie wpis oraz wszelkie zmiany w rejestrze świadectw podlegają opłacie o charakterze administracyjnym za prowadzenie rejestru. Na podstawie art. 9a Prawa energetycznego, przedsiębiorstwa energetyczne zajmujące się m.in. obrotem energią elektryczną i sprzedające ją odbiorcom końcowym, są zobowiązane do uzyskania i przedstawienia do umorzenia świadectw pochodzenia Prezesowi URE. W przypadku umorzenia świadectwa, wygasają prawa majątkowe z niego wynikające. Spółka posiada świadectwa pochodzenia z konwersji oraz nabyte po 1 października 2005r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00