Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 19.05.2006, sygn. II US pb IB / 415 - 38 / 85a/24 / 06 / KSz, Drugi Urząd Skarbowy w Białymstoku, sygn. II US pb IB / 415 - 38 / 85a/24 / 06 / KSz

czy dwie różne osoby fizyczne, niepozostające w związku małżeńskim oraz nieprowadzące wspólnie gospodarstwa domowego, będące stroną umowy o kredyt mieszkaniowy przeznaczony na sfinansowane kosztów budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego, mogą skorzystać oddzielnie z tzw. ulgi odsetkowej, o jakiej mowa w art. 26b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, maksymalnie do łącznej wysokości odsetek przewidzianych w/w umową w ten sposób, że jedna osoba fizyczna skorzysta z odliczenia do części odsetek, a drugą osoba fizyczna skorzysta z odliczenia do pozostałej części odsetek - oczywiście w granicach limitu ustawowego (każda ze stron po #189; części)?

Pytanie podatnika

Stan faktyczny

Z pism podatnika i załączonych do niego dokumentów wynika, że na inwestycję polegającą na budowie budynku mieszkalnego realizowaną na nieruchomości położonej wówczas w ..., oznaczonej w ewidencji gruntów jako działka nr ... o pow. 0,1332 ha, zaś aktualnie przy ..., została wydana decyzja o pozwoleniu na budowę w dniu27 października 2003 r., której podatnik nie jest inwestorem. Podatnik dodaje, iż nie jest również współwłaścicielem gruntu, którego dotyczy budowa budynku mieszkalnego. W 2004 roku na sfinansowanie budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego realizowanego na w/w nieruchomości zaciągnięty został kredyt, którego stroną są dwie osoby fizyczne. Cały ciężar spłaty kredytu i odsetek ponoszą wspólnie te osoby (potwierdzają to dokumenty bankowe). Ponadto żadna ze stron umowy kredytowej nie jest właścicielem innej nieruchomości bądź lokalu mieszkalnego, zaś inwestycja ta służy zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych obu osób. Podatnik nadmienia, że osoby te opłacają podatek dochodowy na zasadach ogólnych i nie korzystały w latach 1992-2001z tzw. "dużej ulgi budowlanej". Dodatkowo podatnik informuje, że nie korzystał i nie korzystaz odliczenia od dochodu (przychodu) lub podatku wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe przeznaczone na: zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa użytkowania wieczystego gruntu pod budowę budynku mieszkalnego, systematyczne gromadzenie oszczędności na rachunku oszczędnościowo-kredytowym w banku prowadzącym kasę mieszkaniową według zasad określonych w odrębnych przepisach. Podatnik zaznacza, że przedmiotową inwestycję zakończono w grudniu 2005 roku. Podatnik informuje, że kredyt i odsetki od kredytu spłaca wspólnie z drugą stroną umowy po połowie, tj. bank pobiera pieniądze z tego tytułu z ich wspólnego konta. W związku z opisanym wyżej stanem faktycznym pytanie podatnika brzmi:- czy dwie różne osoby fizyczne, niepozostające w związku małżeńskim oraz nieprowadzące wspólnie gospodarstwa domowego, będące stroną umowy Nr 54124028903111001000762842z dnia 28 maja 2004 r. na kredyt hipoteczny przeznaczony na sfinansowane kosztów budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego, mogą skorzystać oddzielnie z tzw. ulgi odsetkowej,o jakiej mowa w art. 26b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, maksymalnie do łącznej wysokości odsetek przewidzianych w/w umową w ten sposób, że jedna osoba fizyczna skorzysta z odliczenia do części odsetek, a drugą osoba fizyczna skorzysta z odliczenia do pozostałej części odsetek - oczywiście w granicach limitu ustawowego (każda ze stron po #189; części)?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00