Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 15.05.2008, sygn. IBPB2/415-349/08/MK/KAN-1607/02/08, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPB2/415-349/08/MK/KAN-1607/02/08

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana K.P., przedstawione we wniosku z dnia 15 lutego 2008r. (data wpływu do tut. Biura 18 lutego 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu wydatkowania środków wycofanych z kasy mieszkaniowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 lutego 2008r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu wydatkowania środków wycofanych z kasy mieszkaniowej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca od 2001r. oszczędzał z żoną pieniądze w kasie mieszkaniowej banku ... SA. Przy podpisywaniu umowy z bankiem, zaznaczył wszystkie możliwe opcje, na które w przyszłości przeznaczone zostaną zaoszczędzone środki, w tym na zakup działki budowlanej. W maju 2007r. złożono dyspozycję wycofania środków zgromadzonych na rachunku, a w grudniu 2007r. za zaoszczędzone środki zakupiono działkę, na której planowane jest wybudowanie domu. Ponieważ na terenie na którym położona jest działka, brak aktualnego planu zagospodarowania przestrzennego, przed zakupem wnioskodawca złożył do gminy wniosek o wydanie warunków zabudowy na przedmiotową działkę. Na działkę wydano warunki zabudowy, z uzasadnienia którego wynika, że działka jest przeznaczona pod zabudowę mieszkalną. Warunki zabudowy uprawomocniły się w listopadzie 2007r., czyli przed zakupem działki, przedstawione też zostały przy zakupie notariuszowi. Obecnie gotowy jest już projekt Planu Zagospodarowania Przestrzennego dla Gminy, w którym omawiana działka ujęta jest jako działka budowlana, jednak plan nie został jeszcze zatwierdzony. Urząd Gminy potwierdził, iż zakupiona działka położona jest w terenie przewidzianym do zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej. Działka położona jest obok drogi powiatowej, jest uzbrojona (woda, prąd), a na sąsiednich działkach stoją niedawno wybudowane domy.Stosownie do art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80 poz. 717, ze zm.) ustalenie przeznaczenia terenu, rozmieszczenie inwestycji celu publicznego oraz określenie sposobu zagospodarowania i warunków zabudowy terenu następuje w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Natomiast w myśl art. 4 ust. 2 cytowanej ustawy, w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego określenie sposobu zagospodarowania i warunków zabudowy terenu następuje w drodze decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.Wnioskodawca podkreślił, iż oszczędności zgromadzone w kasie mieszkaniowej przeznaczone zostały na zakup działki budowlanej przeznaczonej pod budowę domu mieszkalnego, która w momencie zakupu posiadała aktualne i prawomocne warunki zabudowy. Zatem biorąc pod uwagę cytowane powyżej przepisy ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym należy stwierdzić, iż w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego sposób zagospodarowania terenu i warunki zabudowy powinny wynikać z decyzji określającej warunki zabudowy.Wnioskodawca uważa, że prawo do ulgi z tytułu systematycznego oszczędzania w kasie mieszkaniowej zostało zachowane. Czy zachowane zostało prawo do ulgi z tytułu systematycznego oszczędzania w kasie mieszkaniowej, nabywając niezabudowaną działkę w terenie dla którego brak jest aktualnego planu zagospodarowania przestrzennego, ale która w momencie zakupu posiadała prawomocne warunki zabudowy?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00