Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 24.11.2008, sygn. IBPB2/415-1491/08/CJS, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPB2/415-1491/08/CJS

W jaki sposób opodatkować przychód uzyskany ze sprzedaży udziału w prawie do nieruchomości nabytego w drodze zniesienia współwłasności w 2007r.?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana X przedstawione we wniosku z dnia 08 września 2008r. (data wpływu do tut. Biura 08 września 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 08 września 2008r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 27 sierpnia 2001r. wnioskodawca wraz z żoną otrzymał w drodze darowizny od brata ¼ udziału w domu mieszkalnym w stanie surowym, budynku gospodarczym oraz działce o wartości 22 tyś. zł. Koszt aktu notarialnego poniósł wnioskodawca wraz z innymi opłatami tj. 1317,50zł.Wiosną 2002r. brat wnioskodawcy wyraził zgodę na nadbudowę piętra w budynku mieszkalnym, a w Urzędzie Miasta wnioskodawca uzyskał pozwolenie na wykonanie tego rodzaju prac budowlanych. Wnioskodawca w sposób szczegółowy opisuje we wniosku jakiego rodzaju roboty budowlane wykonał i jakie nakłady finansowe poniósł w związku z nadbudową. W 2003r. roboty budowlane zostały przerwane. W tym samym roku żona wnioskodawcy oddała sprawę do sądu o zniesienie współwłasności. Wnioskodawca ponosił dodatkowo koszty sądowe oraz wynagrodzenia dla biegłego sądowego z tytułu wyceny nieruchomości. W marcu 2005r. zmarł brat wnioskodawcy, a spadek po nim przejął w całości bratanek wnioskodawcy, który nie prowadził wspólnego gospodarstwa z ojcem, ponieważ mieszkał w bloku. Bratanek wnioskodawcy wyraził zgodę na podłączenie mediów, w związku z powyższym wnioskodawca wznowił prace budowlane a następnie wykończeniowe zarówno w budynku jak i na całej posesji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00