Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 22.12.2008, sygn. IBPB3/423-851/08/MS, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPB3/423-851/08/MS

1. Czy w sytuacji objęcia akcji w podwyższonym kapitale Spółki A wobec konwersji wierzytelności na akcje, u Wnioskodawcy powstaje w momencie objęcia akcji obowiązek opodatkowania dochodu podatkowego, a jeśli tak, to czy dochodem tym jest wartość nominalna objętych akcji czy też wartość rynkowa (od 08 września 2008 r. akcje są notowane na giełdzie), czy też z tego tytułu należą się koszty uzyskania przychodu w wysokości wartości nominalnej wnoszonej wierzytelności?
2. Czy zapis w uchwale nr 1 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki A w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego, że akcje VII emisji serii B" zostaną pokryte wkładami pieniężnymi w postaci wierzytelności" wskazuje, że konwersja wierzytelności odbywać się będzie na zasadzie potrącenia, a to stanowi że ze strony Spółki jest to wkład pieniężny, który nie generuje obowiązku podatkowego?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 22 września 2008 r. (data wpływu do tut. Biura 01 października 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • skutków podatkowych dla udziałowca w związku z konwersją wierzytelności na kapitał zakładowy, przy zwiększeniu wartości nominalnej już istniejących udziałów (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1) - jest nieprawidłowe

  • braku obowiązku podatkowego w przypadku konwersja wierzytelności na zasadzie potrącenia (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2) jest prawidłowe.

    UZASADNIENIE

  • close POTRZEBUJESZ POMOCY?
    Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00