Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 11.03.2009, sygn. ITPB3/423-728/08/AM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/423-728/08/AM

Zagadnienie dotyczy skutków poatkowych dla spółki dzielonej w związku z planowaną operacją podziału przez wydzielenie.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 roku w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 10 grudnia 2008 r. (data wpływu 15 grudnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych dla spółki dzielonej w związku z planowaną operacją podziału przez wydzielenie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 grudnia 2008 r. złożono ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych dla spółki dzielonej w związku z planowaną operacją podziału przez wydzielenie.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.

W dniu 31 grudnia 2004 r. Spółka dokonała przejęcia siedmiu spółek Skarbu Państwa (dalej: SSP). Niektóre składniki majątku przejętych SSP były później wnoszone przez Spółkę do spółek zależnych w formie aportu.

W latach 2001-2007 Spółka obejmowała akcje i udziały w innych podmiotach w zamian za wkłady niepieniężne oraz kupowała lub obejmowała je za gotówkę. W przypadku wkładów niepieniężnych w formie zorganizowanej części przedsiębiorstwa, na majątek wnoszony składały się zarówno aktywa kupione lub wytworzone przez Spółkę we własnym zakresie, jak i przejęte wraz z całym majątkiem SSP.

Spółka obejmowała akcje i udziały w zamian za wkłady niepieniężne oraz kupowała lub obejmowała w zamian za wkłady pieniężne także w okresie przed 1 stycznia 2001 r. Obecnie akcjonariusz Spółki rozważa dokonanie podziału Spółki przez wydzielenie w trybie art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych. Przedmiotem wydzielenia miałyby być m.in. będące własnością Spółki:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00