Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 19.03.2009, sygn. ITPB3/423-726/08/MT, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/423-726/08/MT

W przedstawionym stanie faktycznym:
1) zastawnik uzyskuje należność z tytułu udziału w zyskach osoby prawnej,
2) Wnioskodawca jest obowiązany jako płatnik pobrać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanej wypłaty dywidendy, stosując stawkę podatku wynikającą z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, tj. 10% kwoty dywidendy brutto,
3) nie zostały spełnione przesłanki zastosowania zwolnienia, o którym mowa w przepisie art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 11 grudnia 2008 r. (data wpływu 12 grudnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie opodatkowania kwoty dywidendy wypłacanej spółce cypryjskiej, której przysługuje prawo zastawu na akcjach - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 grudnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie opodatkowania kwoty dywidendy wypłacanej spółce cypryjskiej, której przysługuje prawo zastawu na akcjach, uzupełniony pismem Spółki z dnia 16 marca 2009 r. (data wpływu 17 marca 2009 r.).

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Akcjonariusz posiadający 18% w kapitale zakładowym Spółki, pismem z dnia 16 października 2008 r. poinformował Zarząd o dokonaniu zastawu wszystkich posiadanych akcji na rzecz spółki zarejestrowanej na Cyprze. W załączonej do pisma umowie zastawu z dnia 14 października 2008 r. akcjonariusz (zastawca) ustanowił na rzecz spółki cypryjskiej (zastawnika) zastaw na wszystkich akcjach wymienionych w § 2 określonych poniżej oraz prawach i uprawnieniach związanych z akcjami z wyłączeniem prawa głosu, łącznie z prawem do dywidendy i prawem do majątku Spółki pozostałym po zaspokojeniu wierzycieli w trakcie likwidacji. Jednocześnie zastawnik oświadczył w umowie, że wyraża zgodę na ustanowienie zastawu oraz że od dnia zawarcia umowy będzie posiadał akcje zastawione na podstawie tejże umowy i że wszystkie akcje są wydane zastawnikowi w dniu podpisania umowy.

Pismem z dnia 21 października 2008 r. (przed Walnym Zgromadzeniem Akcjonariuszy) zastawnik i zastawca wnieśli o ujawnienie zastawu w księdze akcyjnej, a pismem z dnia 24 października 2008 r. zastawnik wniósł o przekazanie całej dywidendy na rzecz zastawnika w D. Bank S.A. informując, że zgodnie z umową w sprawie unikania podwójnego opodatkowania zawartą pomiędzy Polską a Cyprem podatek dochodowy zastawnik rozliczy na Cyprze. Pismem z dnia 28 października 2008 r. Spółka poinformowała akcjonariusza o wszczęciu postępowania zgodnie z art. 341 Kodeksu spółek handlowych i pouczyła o przysługującym mu prawie zgłoszenia sprzeciwu. Na wezwanie Spółki akcjonariusz i zastawnik przedstawili dokumenty dotyczące zastawnika i zawartej umowy zastawu oraz oryginały dokumentów niezbędnych do weryfikacji statusu prawnego zastawnika.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00