Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 12.08.2009, sygn. ITPP1/443-490/09/DM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-490/09/DM

Faktury VAT wystawiane na małżonków, z których każdy prowadzi odrębną działalność gospodarczą i osobno dokonuje rozliczenia podatku naliczonego w odpowiedniej proporcji, winny umożliwiać jednoznaczną identyfikację stron transakcji, a zatem oprócz imienia i nazwiska podmiotów, winny zawierać ich odrębne numery identyfikacji podatkowej.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 18 maja 2009 r. (data wpływu 25 maja 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wystawiania faktur VAT na małżonków prowadzących odrębne działalności gospodarcze i ich rejestracji w ewidencji zakupów dla celów podatku od towarów i usług oraz odliczenia podatku naliczonego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 maja 2009 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wystawiania faktur VAT na małżonków prowadzących odrębne działalności gospodarcze i ich rejestracji w ewidencji zakupów dla celów podatku od towarów i usług oraz odliczenia podatku naliczonego.

W złożonym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą i jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Wskazuje Pan, iż małżonka również prowadzi samodzielną działalność gospodarczą i jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W 2008 r. wraz z żoną nabył Pan do majątku wspólnego działkę budowlaną, na której zamierzacie Państwo wybudować dom jednorodzinny z częścią usługową, która będzie wykorzystywana zarówno przez Pana, jak i małżonkę do prowadzenia działalności gospodarczej. W wydanym wspólnie na małżonków, jako inwestorów pozwoleniu na budowę, jest wyraźnie określony podział na część mieszkalną i usługową. Zauważa Pan także, iż budynek zamierza wraz z małżonką realizować we własnym zakresie, metodą gospodarczą. Wskazuje Pan także, że w odniesieniu do części budynku przeznaczonej na działalność, zamierzacie Państwo w trakcie realizacji budowy odliczyć podatek od towarów i usług związany z zakupami materiałów i usług budowlanych dotyczących tej części budynku. W przypadku natomiast zakupów, dla których nie można bezpośrednio przypisać wydatku do odpowiedniej części budynku, zamierzacie Państwo odliczyć jedynie tę część naliczonego podatku od towarów i usług, jaka przypada ułamkowo na część usługową budynku, według podziału powierzchni ustalonego w pozwoleniu na budowę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00