Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 09.08.2010, sygn. ITPP2/443-473/10/KT, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-473/10/KT

Opodatkowanie sprzedaży gruntów.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 12 maja 2010 r. (data wpływu 19 maja 2010 r.), uzupełnionym w dniu 29 lipca 2010 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży gruntów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 maja 2010 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 29 lipca 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży gruntów.

W przedmiotowym wniosku, oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 11 października 1996 r. otrzymał Pan na własność niezabudowaną działkę nr 100/6 o powierzchni 0,52.60 ha (grunty rolne) od matki, która będąc właścicielką nieruchomości gruntowej nr 100/2 o powierzchni 0,81.00 ha, dokonała jej darowizny, potwierdzonej aktem notarialnym, na rzecz swoich dzieci. Na swojej działce zamierzał Pan wybudować budynek mieszkalny, czego do dnia dzisiejszego, ze względów osobistych (praca i miejsce zamieszkania w innej miejscowości, brak odpowiednich środków pieniężnych), nie uczynił. W 1999 r. wystąpił Pan do organów Gminy o uwzględnienie na posiadanej działce, w planie zagospodarowania przestrzennego, funkcji mieszkaniowej jednorodzinnej z funkcją usługową. W chwili obecnej ww. miejscowy plan, uchwalony przez Gminę, przewiduje dla przedmiotowej działki funkcję mieszkalno-usługową - uchwała z 2003 r. W 2008 r., ze względu na sytuację osobistą, wystąpił Pan do wójta Gminy o zatwierdzenie projektu podziału ww. nieruchomości na pięć działek o numerach od 100/7 do 100/11. W listopadzie 2008 r. Starostwo Powiatowe zawiadomiło Pana o wprowadzeniu tego podziału do ewidencji gruntów i budynków, a w grudniu 2008 r. Sąd Rejonowy Wydział IV Ksiąg Wieczystych zawiadomił Pana o dokonaniu stosownego wpisu do księgi wieczystej. W wyniku ww. podziału powstały cztery działki oraz droga wewnętrzna, niezbędna do ich funkcjonowania. Wskazał Pan, iż posiada dwoje dzieci, którym miał zamiar przekazać wydzielone działki oraz wybudować na jednej z nich budynek mieszkalny. W chwili obecnej zamierza Pan sprzedać ziemię, a uzyskane środki pieniężne przeznaczyć na potrzeby osobiste. Jest Pan emerytem prowadzącym działalność gospodarczą w zakresie usług taksówkowych. Przedmiotowej nieruchomości, będącej częścią majątku prywatnego, osobistego, nigdy nie wykorzystywał Pan w prowadzonej działalności. Od dnia nabycia do dnia dzisiejszego, poza faktami opisanymi we wniosku, ziemia nie była wykorzystywana w żaden sposób. W okresie od 1997 r. do 2002 r. był Pan płatnikiem podatku od nieruchomości, a od 2003 r. płaci podatek rolny. Nie wykonywał Pan jakichkolwiek czynności zmierzających do sprzedaży działek - podziału dokonał w celu wybudowania na własne potrzeby domu jednorodzinnego oraz przekazania pozostałych działek dzieciom. W związku z tym do działek zostały doprowadzone prąd i woda. Żadna z działek nie jest zabudowana. W przyszłości nie planuje Pan zakupu, ani sprzedaży żadnych innych nieruchomości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00