Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 27.10.2010, sygn. ITPB2/415-738/10/ENB, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/415-738/10/ENB

Czy odsetki wskazane we wniosku korzystają ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3b lub pkt 95 updop?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 3 sierpnia 2010 r. (data wpływu 6 sierpnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zastosowania zwolnienia przedmiotowego jest nieprawidłowe w części dotyczącej zwolnienia z opodatkowania odsetek na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jest prawidłowe w części dotyczącej zwolnienia z opodatkowania odsetek na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

UZASADNIENIE

W dniu 6 sierpnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zastosowania zwolnienia przedmiotowego.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Zgodnie z zawartą umową o pracę na czas nieokreślony z pracodawcą będącym spółką akcyjną, po jej rozwiązaniu z winy pracodawcy przysługiwała Panu odprawa pieniężna. W 2010 r. umowa o pracę została rozwiązana z winy pracodawcy, jednakże nie wypłacono Panu należnej odprawy pieniężnej. Rozpoczął się spór w sądzie, zakończony podpisaniem ugody sądowej. Zgodnie z tą ugodą pracodawca zobowiązał się do wypłacenia odprawy w 24 miesięcznych ratach. Jednocześnie z tytułu rozłożenia kwoty odprawy na raty, pracodawca zobowiązał się również wypłacać co miesiąc odsetki od niespłaconych rat odprawy w wysokości oprocentowania kredytu lombardowego powiększonego o 1 punkt procentowy. Wysokość tych odsetek na dzień podpisania ugody została określona i wpisana do postanowień ugody. Dodatkowo wraz z pierwszą ratą odprawy, pracodawca zobowiązał się do zapłacenia odsetek za okres niepłacenia odprawy, tj. okres od terminu wymagalności odprawy do terminu zawarcia ugody sądowej w wysokości 6 % w skali roku. Ugoda zawiera również sankcję, że w przypadku niespłacenia którejkolwiek z rat odprawy w wyznaczonym terminie, cała kwota pozostałej do spłaty odprawy stanie się natychmiast wymagalna.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00