Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 30.11.2010, sygn. IBPP2/443-702/10/WN, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-702/10/WN

konsekwencje podatkowych związanych z nabyciem prawa majątkowego w postaci nakładów inwestycyjnych

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 27 sierpnia 2010r. (data wpływu do tut. organu 31 sierpnia 2010r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie konsekwencji podatkowych związanych z nabyciem prawa majątkowego w postaci nakładów inwestycyjnych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 sierpnia 2010r. do tut. organu został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie konsekwencji podatkowych związanych z nabyciem prawa majątkowego w postaci nakładów inwestycyjnych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzący działalność gospodarczą w formie spółki jawnej jest właścicielem nieruchomości gruntowej. Nieruchomość ta jest zabudowana budynkiem w stanie surowym otwartym, stanowiącym konstrukcję niedokończoną i niewykorzystywaną gospodarczo. Budynek nigdy nie był wpisany do środków trwałych Wnioskodawcy. Przedmiotowa nieruchomość została do majątku Wnioskodawcy wniesiona aportem przez jego wspólników, będących osobami fizycznymi. Budynek usytuowany na nieruchomości Wnioskodawcy został wzniesiony w latach 1998-2008 przez spółkę cywilną, przekształconą następnie w spółkę jawną, zaś następnie przez Spółkę komandytowo-akcyjną (dalej spółka-inwestor"). W spółce-inwestorze uczestniczyli również wspólnicy Wnioskodawcy. Spółka-inwestor dysponowała nieruchomością w dobrej wierze, zaś celem gospodarczym działania spółki-inwestora polegającego na dokonywaniu nakładów na nieruchomości Wnioskodawcy było w przyszłości wyodrębnienie lokali o charakterze handlowo-usługowych, które zamierzała wykorzystać do prowadzenia działalności gospodarczej. Wnioskodawca w porozumieniu ze wspólnikami, czyli osobami fizycznym będącymi poprzednimi właścicielami nieruchomości przejął na siebie zobowiązanie do zwrotu spółce-inwestorowi poczynionych przez nią nakładów inwestycyjnych.

Wnioskodawca planuje sfinalizować przedmiotową inwestycję, a wykończony budynek zamierza przeznaczyć na cele bieżącej działalności poprzez najem pomieszczeń handlowo-usługowych lub sprzedaż wyodrębnionych lokali usługowych bądź mieszkalnych. Aby ww. cel został osiągnięty Wnioskodawca zamierza nabyć nakłady inwestycyjne poczynione przez spółkę-inwestora. Planowana transakcja nabycia nakładów będzie polegała na kupnie prawa majątkowego w postaci nakładów inwestycyjnych poniesionych na przedmiotowej nieruchomości przez spółkę-inwestora, jako posiadacza samoistnego Wnioskodawcy. Celem ekonomicznym transakcji po stronie Wnioskodawcy będzie zwrot spółce-inwestorowi poczynionych na nieruchomości gruntowej nakładów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00