Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 16.12.2010, sygn. IPPP1/443-1053/10-2/AW, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/443-1053/10-2/AW

Opodatkowanie podatkiem VAT usługi dyskonta akredytywy.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 06.10.2010r. (data wpływu 12.10.2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT usługi dyskonta akredytywy - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12.10.2010r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usługi dyskonta akredytywy.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Bank zamierza świadczyć usługę dyskonta akredytywy, na podstawie której Bank będzie przyjmował do dyskonta wierzytelności z akredytyw beneficjentów (podmiotów, którym została otwarta Akredytywa w różnych bankach). W ramach usługi dyskonta akredytywy Bank będzie odkupywał bez prawa regresu wierzytelności z akredytyw beneficjenta do maksymalnej kwoty, na okres i na pozostałych warunkach określonych w Umowie.

Beneficjent przelewa bezwarunkowo i nieodwołalnie na Bank wierzytelności z tytułu akredytyw przed terminem jej płatności. Bank natomiast przekazuje na rachunek beneficjenta kwotę wierzytelności pomniejszoną o kwotę odsetek dyskontowych. Na podstawie Umowy Bank staje się jedynym uprawnionym do otrzymywania jakichkolwiek środków pieniężnych z akredytyw, które będą wpływały na rachunek Banku. Beneficjent utraci prawo dokonywania ze swoim dłużnikiem wszelkich czynności prawnych wywierających wpływ na istnienie, zakres trwałości wierzytelności będącej przedmiotem przelewu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00