Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 16.06.2011, sygn. ITPP1/443-439/11/TS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-439/11/TS

Czy usługi rehabilitacyjne świadczone przez fizjoterapeutę prowadzącego działalność gospodarczą są zwolnione od podatku VAT?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 23 marca 2011 r. (data wpływu 25 marca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usług fizjoterapeuty jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 marca 2011 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usług fizjoterapeuty.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wykonuje Pani zawód fizjoterapeuty prowadząc własną działalność gospodarczą. Na dzień złożenia wniosku świadczy Pani usługi rehabilitacyjne dla Fundacji oraz sporadycznie pacjentom indywidualnym. Podstawą współpracy z Fundacją jest umowa o współpracy. Fundacja zajmuje się m.in. rehabilitacją dzieci i dorosłych z orzeczeniem o niepełnosprawności. Fundacja realizuje projekt świadczenia usług rehabilitacyjnych m.in. ze środków PFRON. Z uwagi na równoczesne prowadzenie przez Panią działalności niezwiązanej z rehabilitacją, jest Pani czynnym podatnikiem VAT. W związku z tym, celem uregulowania wynagrodzenia za usługi świadczone dla Fundacji wystawia Pani fakturę VAT, korzystając ze zwolnienia usług rehabilitacyjnych od podatku VAT.

Dotychczas nie miała Pani wątpliwości, że świadczone usługi rehabilitacyjne są zwolnione od podatku VAT, jednak w związku z nowymi przepisami w ustawie o podatku od towarów i usług pojawiły się niejasności. Dochodząc do wniosku, iż według nowych uregulowań prawnych obowiązującym jest kryterium przedmiotowo-podmiotowe, należy rozstrzygnąć Pani zdaniem czy usługi rehabilitacyjne zaliczane są do usług w zakresie opieki medycznej, służących profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia oraz czy fizjoterapeuta spełnia kryterium podmiotowe. Wskazała Pani, iż w art. 43 ust. 1 pkt 19 mowa jest o zwolnieniu usług w zakresie opieki medycznej świadczonych przez osoby wykonujące inne zawody medyczne, odwołując się do art. 18d ust. 1 pkt 1 ustawy o zakładach opieki zdrowotnej. Ustawa ta określa osoby wykonujące inne zawody medyczne jako osoby, które na podstawie odrębnych przepisów uprawnione są do udzielania świadczeń zdrowotnych oraz osoby legitymujące się nabyciem fachowych kwalifikacji do udzielania świadczeń zdrowotnych w określonym zakresie lub w określonej dziedzinie medycyny. Dodała Pani, iż z wykształcenia jest technikiem fizjoterapeutą (ukończone Studium Medyczne), licencjonowanym fizjoterapeutą (ukończone studia I stopnia na Akademii Medycznej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00