Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 24.06.2011, sygn. ITPP1/443-441/11/MN, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-441/11/MN

Zakres zwolnienia usług polegających na przechowywaniu zastawu oraz sposobu opodatkowaniu sprzedaży zastawionych rzeczy.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 19 marca 2011 r. (data wpływu 25 marca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia usług polegających na przechowywaniu zastawu oraz sposobu opodatkowaniu sprzedaży zastawionych rzeczy - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 marca 2011 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia usług polegających na przechowywaniu zastawu oraz sposobu opodatkowaniu sprzedaży zastawionych rzeczy.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi kantor wymiany walut i lombard. W ramach działalności lombardu udziela pożyczek pod zastaw zabezpieczonych przeniesieniem własności rzeczy na wierzyciela (Wnioskodawcę). Udzielając pożyczek pieniężnych podatnik świadczy równocześnie usługi polegające na przechowywaniu rzeczy stanowiących zastaw. W związku z tym pobiera opłatę za przechowywanie (zgodną z przepisami art. 318 Kodeksu cywilnego o przechowywaniu za wynagrodzeniem), wynikającą z poniesionych kosztów przyjęcia, znakowania, zabezpieczenia, dozoru, ubezpieczenia, należytego przechowywania i wydania tych rzeczy (zastawów). W przypadku braku zwrotu pożyczki zabezpieczonej zastawem, przejęte rzeczy (sprzęt radiowy, telewizyjny, komputerowy, telekomunikacyjny, gospodarstwa domowego oraz wyroby jubilerskie - złote i srebrne pierścionki, obrączki, łańcuszki, kolczyki, itp.) podlegają sprzedaży. Świadcząc usługi udzielania pożyczek, podatnik opodatkowuje obrót w części dotyczącej przechowywania zastawu (bez części odsetkowej), natomiast przy sprzedaży przejętych zastawów opodatkowuje cały obrót. Stosowana jest stawka podstawowa, czyli 23%.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00