Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 18.01.2012, sygn. ILPB4/423-391/11-2/ŁM, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB4/423-391/11-2/ŁM

1. Czy przewalutowanie kredytu / pożyczek bez jednoczesnej spłaty tego kredytu / pożyczki będzie skutkowało powstaniem różnic kursowych dla celów podatku dochodowego od osób prawnych?
2. Czy na moment spłaty rat przewalutowanych kredytów/pożyczek powstają różnice kursowe dla celów podatku dochodowego od osób prawnych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 14 października 2011 r. (data wpływu 18.10.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie powstania różnic kursowych z tytułu przewalutowania kredytów / pożyczek oraz spłaty rat przewalutowanych kredytów / pożyczek jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 października 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie powstania różnic kursowych z tytułu przewalutowania kredytów / pożyczek oraz spłaty rat przewalutowanych kredytów / pożyczek.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz opis zdarzenia przyszłego.

Wnioskodawca w związku z prowadzoną działalności gospodarczą zaciąga kredyty i pożyczki.

Część kredytów i pożyczek udzielana jest Wnioskodawcy w złotych polskich - oznacza to, że spłata pożyczki lub kredytu powinna nastąpić w takiej samej walucie, w jakiej była udzielona (tj. w PLN). Wnioskodawca zdecydował się jednakże na podstawie aneksów do umów kredytu lub pożyczki bądź na podstawie innych postanowień umownych przewalutować część otrzymanych kredytów lub pożyczek na walutę obcą według ustalonego przez strony kursu walutowego. Operacje przewalutowania kredytów lub pożyczek mogą być również dokonywane przez Spółkę w przyszłości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00