Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 17.04.2012, sygn. IBPP1/443-131/12/BM, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP1/443-131/12/BM

Zwolnienie od podatku VAT usług szkoleniowych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 20 stycznia 2012r. (data wpływu 31 stycznia 2012r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • zwolnienia od podatku VAT świadczonych przez Wnioskodawcę usług szkoleniowych na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c ustawy o VAT jest prawidłowe,
  • zwolnienia od podatku VAT świadczonych przez Wnioskodawcę usług szkoleniowych na podstawie § 13 ust. 1 pkt 20 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011r. jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 stycznia 2012r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT usług szkoleniowych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca, prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą N., jest podmiotem świadczącym m.in. usługi szkoleniowe. W ramach swojej działalności Wnioskodawca podpisał umowę z Powiatem L. na przeprowadzenie dla pracowników Powiatu szkoleń z zakresu prawa administracyjnego, postępowania administracyjnego, prawa ochrony środowiska oraz gospodarki nieruchomościami i procesów inwestycyjnych. Szkolenia powyższe sfinansowane są ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, poddziałanie 5.2.1 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. W szkoleniach biorą udział pracownicy Powiatu, a więc jednostki sektora finansów publicznych. Szkolenia pozostają w ścisłym związku z obowiązkami służbowymi wykonywanymi przez uczestników danego szkolenia, a więc w szkoleniu z zakresu prawa administracyjnego biorą udział pracownicy Powiatu zajmujący się prawem administracyjnym, w szkoleniu z zakresu prawa ochrony środowiska specjaliści z zakresu ochrony środowiska, a w szkoleniu z zakresu gospodarki nieruchomościami i procesów inwestycyjnych specjaliści z zakresu gospodarki nieruchomościami i procesów inwestycyjnych. Usługi szkoleniowe świadczone przez Wnioskodawcę w przedmiotowej sprawie są w 100% finansowane ze środków publicznych. W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, prowadzone przez niego szkolenia można uznać za usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00