Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 16.01.2012, sygn. PPP2/443-1200/11-2/IG, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. PPP2/443-1200/11-2/IG

Czy Spółka może dokonać odliczenia podatku VAT naliczonego w fakturach VAT RR wystawionych dla rolników ryczałtowych w miesiącach ich faktycznej zapłaty (sierpień, wrzesień 2011 r.) proporcjonalnie do wielkości przekazanej zapłaty na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego lub dokonanego potrącenia zgodnie z art.116 ust. 8?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 11.10.2011 r. (data wpływu 20.10.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie terminu odliczenia podatku naliczonego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20.10.2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie terminu odliczenia podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Zakłady Sp. z o.o. są producentem olejów roślinnych oraz margaryn. Podstawowym surowcem wykorzystywanym do produkcji są nasiona rzepaku. Spółka dokonuje zakupów rzepaku między innymi od producentów krajowych. Zawierane przed okresem skupowym jak i w trakcie akcji skupowej przez Spółkę umowy są umowami dwunastomiesięcznymi.

Dokonywane przez spółkę zakupy nasion rzepaku są związane ze sprzedażą opodatkowaną. Z uwagi na określone preferencje związane z sytuacją na rynku rzepaku Spółka prowadzi elastyczną politykę w zakresie treści zawieranych umów, w tym między innymi do warunków płatności. Takie działania stanowią przesłankę do sporządzania aneksów do zawartych umów.

Spółka nabywa nasiona rzepaku od rolników ryczałtowych, tj. od podmiotów o których mowa w art. 2 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług (w dalszej części ustawa o VAT). Zgodnie z art. 116 ust. 1 ustawy o VAT, nabycie nasion rzepaku od rolników ryczałtowych dokumentowane jest przez Spółkę poprzez wystawienie faktur VAT RR. Każda dostawa rolnika ryczałtowego w wykonaniu umowy kontraktacyjnej dokumentowana jest odrębną fakturą VAT RR.

Zobacz także
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00