Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 07.03.2013, sygn. ITPP2/443-1554/12/RS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-1554/12/RS

Czy płacąc firmie belgijskiej za zaprzestanie produkcji wyrobów w Belgii i przeniesienie jej do Polski Spółka winna rozpoznać import usług w rozumieniu art. 2 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług, a jeżeli tak, to kiedy winna wykazywać obowiązek podatkowy z tego tytułu?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 19 grudnia 2012 r. (data wpływu 24 grudnia 2012 r.), uzupełnionym w dniu 1 lutego 2013 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • obowiązku rozpoznania importu usług - jest prawidłowe,
  • momentu powstania obowiązku podatkowego dla tych usług - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 grudnia 2012 r., złożono wniosek, uzupełniony w dniu 1 lutego 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku rozpoznania importu usług oraz momentu powstania obowiązku podatkowego dla tych usług.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W dniu 2 marca 2012 r. Spółka i firma belgijska zawarły umowę, której celem było określenie relacji obu podmiotów w związku z faktem zaprzestania produkcji przez firmę belgijską i przeniesienia produkcji wraz z maszynami do Spółki. Obie firmy dogadały się w ten sposób, że jedna z nich (firma belgijska) kończy produkcję określonego rodzaju wyrobów (kończy w ogóle produkcję - tylko te wyroby produkowała), a druga firma (Spółka) uzyskuje wyłączność na ich produkcję. Do czasu zakończenia produkcji, firma belgijska była jedynym podmiotem produkującym wyroby w grupie O. W związku z tym, wyroby, które trafiały na rynek Polski z Belgii będą produkowane w Polsce przez Spółkę, a nie kupowane od firmy belgijskiej. Ponadto będą temu podmiotowi sprzedawane. Po zaprzestaniu produkcji firma belgijska została podmiotem zajmującym się handlem, w tym także handlem wyrobami wyprodukowanymi przez Spółkę i temu belgijskiemu podmiotowi sprzedanymi, które uprzednio produkowała ww. firma belgijska. Omawiany transfer miejsca produkcji określonych wyrobów z Belgii do Polski spowodował więc, że Spółka stała się jedynym producentem tych wyrobów w Polsce.

W ramach samego transferu produkcji firma belgijska przeniosła na Spółkę własność maszyn (specjalistycznych) wykorzystywanych w procesie produkcji omawianej grupy wyrobów (określając w umowie ich wartość). Ponadto Spółka została zobligowana do zapłacenia firmie belgijskiej wynagrodzenia za de facto zaprzestanie przez nią działalności produkcyjnej w Belgii. Poza zapłatą, ze strony Spółki za zakupione od firmy belgijskiej maszyny, przewidziano wynagrodzenie należne z tytułu wygaszenia przez nią produkcji w Belgii i umożliwienie Spółce kreowanie większych zysków na przeniesieniu tej produkcji do Polski. Dlatego określając wynagrodzenie za przeniesienie produkcji do Polski uzależniono jego wartość (poza wygrodzeniem za maszyny) od wzrostów przychodów ze sprzedaży wyrobów produkowanych uprzednio w firmie belgijskiej, a po przeniesieniu produkcji, produkowanych przez Spółkę. Umowa (w pkt 2.3 i 2.5) ustala warunkowe wynagrodzenie, które będzie należne firmie belgijskiej w odniesieniu do zrealizowanej przez Spółkę sprzedaży wyrobów w określonych umową okresach. W umowie podano konkretną wartość tego wynagrodzenia i przewidziano, iż na jego poczet będzie płacić zaliczki a jego ostateczna wartość zostanie skorygowana po zakończeniu danego roku. Zaliczki te w rozumieniu stron umowy, de facto są zapłatą za wykonywanie usług w sposób ciągły przez firmę belgijską. Te miesięczne obciążenia odpowiadają 1/12 kwoty wynagrodzenia należnego firmie belgijskiej za dany rok.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00