Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 16.05.2013, sygn. ITPP1/443-184/13/AJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-184/13/AJ

Zwolnienie z prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 25 lutego 2013 r. (data wpływu 27 lutego 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 lutego 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kasy rejestrującej.

W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Prowadzi Pani działalność w zakresie usług medycznych i jest podatnikiem zwolnionym przedmiotowo od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług. Z uwagi na niskie obroty na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, nie ma Pani zainstalowanej kasy rejestrującej. (Głównie usługi świadczy Pani na rzecz Funduszu Zdrowia). W maju 2004 r. nabyła Pani samochód osobowy, który wprowadziła do ewidencji środków trwałych w prowadzonej działalności gospodarczej. W kwietniu 2012 r. wycofała Pani samochód z firmy i przekazała na potrzeby osobiste i był użytkowany przez obojga małżonków. W styczniu 2013 r. wraz z mężem, ze wspólnego majątku, sprzedali Państwo samochód dla osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, za kwotę przekraczającą 20.000 zł. Od momentu wycofania samochodu z działalności gospodarczej do chwili sprzedaży nie upłynęło 6 lat. Zgodnie z art. 10 ust. 2 pkt 3 i art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, sprzedaż samochodu została ujęta w działalności gospodarczej podatnika, a od sprzedaży odprowadzono podatek dochodowy. Z art. 111 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług wynika, iż od 2013 r. podmiot dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, w momencie przekroczenia limitu 20.000 zł, podatnik winien rozpocząć ewidencję obrotu przy zastosowaniu kasy rejestrującej po dwóch miesiącach po miesiącu, w którym obroty przekroczyły limit. Wobec zaistniałej sytuacji, powzięła Pani wątpliwość co do zasadności ewidencji obrotu przy zastosowaniu kasy rejestrującej od dnia 1 kwietnia 2013 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00