Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 23.07.2013, sygn. ITPP1/443-389/13/KT, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-389/13/KT

Jaką stawkę podatku powinien zastosować Syndyk przy sprzedaży lokali mieszkalnych i miejsc postojowych przy założeniu, że mogą, ale nie muszą być sprzedawane łącznie?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 18 kwietnia 2013 r. (data wpływu 23 kwietnia 2013 r.), uzupełnionym w dniu 12 lipca 2013 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku obowiązującej przy sprzedaży lokali mieszkalnych oraz miejsc postojowych w wielostanowiskowym garażu - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 kwietnia 2013 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 12 lipca 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku obowiązującej przy sprzedaży lokali mieszkalnych oraz miejsc postojowych w wielostanowiskowym garażu.

W złożonym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 24 października 2012 r., postanowieniem sądu ogłoszona została upadłość likwidacyjna Spółki. Majątkiem zarządza Syndyk, który dokonuje jego wyprzedaży. Zamierza sprzedać pozostające w posiadaniu Spółki nieruchomości: lokale mieszkalne i miejsca postojowe w wielostanowiskowych garażach. Spółka posiada prawo własności ww. lokali mieszkalnych - wszystkie do 100 m&² powierzchni użytkowej - wraz z udziałem w części nieruchomości wspólnej, która stanowi prawo użytkowania wieczystego działki i udział we współwłasności lokalu niemieszkalnego - wielostanowiskowego garażu. Zarówno lokale mieszkalne, jak i miejsca postojowe zostały nabyte oddzielnymi aktami prawnymi od spółdzielni mieszkaniowych. Pozwolenia na użytkowanie Spółka otrzymała w latach 2009-2010. Transakcje kupna zostały udokumentowane fakturami VAT: na mieszkania zastosowano stawkę 7%, na miejsca postojowe stawkę podstawową 22%. Spółka skorzystała z odliczenia podatku naliczonego, a wartość netto nabytych obiektów przyjęła do ewidencji środków trwałych. Spółka użytkowała wyżej wymienione lokale we własnym zakresie - jako mieszkania służbowe dla przebywających w delegacjach lub oddelegowanych pracowników. Od momentu nabycia lokali mieszkalnych i miejsc postojowych nie dokonywano ich modernizacji, tylko bieżące remonty. Ponieważ miejsca postojowe nie są przynależne do konkretnych lokali mieszkalnych i posiadają odrębne prawo własności, Spółka zakłada możliwość sprzedaży nieruchomości w różnych wariantach: jako samodzielnie lokale mieszkalne, samodzielnie miejsca postojowe, ewentualnie transakcję wiązaną na rzecz jednego podmiotu - lokal mieszkalny wraz z miejscem postojowym. Oferta sprzedaży kierowana jest zarówno do klientów indywidualnych, jak i do podmiotów będących czynnymi podatnikami podatku od towarów i usług.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00