Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 30.10.2013, sygn. ITPP1/443-787/13/KM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-787/13/KM

Czy Wnioskodawca, w związku z nabyciem wierzytelności i dochodzeniem jej od dłużnika występuje jako podmiot świadczący usługę na rzecz Sprzedającego?
Czy powyższą usługę świadczoną przez Kupującego na rzecz Sprzedającego należy zaliczyć do czynności ściągania długów a wynagrodzenie (prowizja), którą otrzyma Kupujący w zamian za świadczenie usługi na rzecz Sprzedającego, podlega opodatkowaniu 23% VAT ?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 30 lipca 2013 r. (data wpływu 9 sierpnia 2013 r.) uzupełnionym w dniu 30 września 2013 r. o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności nabycia wierzytelności - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 sierpnia 2013 r. został złożony wniosek uzupełniony w dniu 30 września 2013 r. o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności nabycia wierzytelności.

W złożonym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca (Sp. z o.o.) zamierza zawrzeć z podmiotem X należącym do tej samej grupy kapitałowej co Wnioskodawca i będącym czynnym podatnikiem podatku VAT (dalej: Sprzedający) umowę sprzedaży wierzytelności. Wierzytelności dotyczą ustalenia i wypłaty odszkodowania przysługującego Sprzedającemu w stosunku do Miasta na podstawie art. 98 ust. 3 w związku z art. 130 ustawy o gospodarce nieruchomościami z tytułu wygaśnięcia z mocy prawa praw użytkowania wieczystego nieruchomości. Sprzedający nabył wierzytelności jako przedmiot wkładu niepieniężnego. Wnioskodawca nabędzie wierzytelności z odszkodowania w celu dochodzenia ich od Miasta na warunkach określonych w umowie sprzedaży a Sprzedający zbędzie wierzytelności z odszkodowania, w celu pozyskania finansowania swojej działalności. Nabywając wierzytelności Wnioskodawca uwolni Sprzedającego z konieczności ich dochodzenia od dłużnika. Sprzedaż wierzytelności nastąpi bez prawa regresu po stronie Kupującego. Cena sprzedaży została uzgodniona przez strony, w oparciu o niezależną wycenę, wykonaną przez biegłego rzeczoznawcę z zakresu wyceny nieruchomości w odniesieniu do analogicznych nieruchomości. Cena sprzedaży będzie płatna przez Kupującego na rzecz Sprzedającego w ratach. W dniu podpisania umowy sprzedaży wierzytelności Kupujący zobowiąże się zapłacić na rzecz Sprzedającego pierwszą ratę ceny sprzedaży - niższą od ustalonej ceny sprzedaży. Niezależnie od pierwszej raty Kupujący zobowiąże się zapłacić drugą ratę ceny sprzedaży w kwocie równej różnicy pomiędzy wyegzekwowaną kwotą wierzytelności lub kwotą uzyskaną z ewentualnej sprzedaży wierzytelności podmiotowi trzeciemu przez Kupującego i kwotą pierwszej raty. Jeżeli kwota wyegzekwowanej wierzytelności lub kwota uzyskana z ewentualnej sprzedaży wierzytelności na rzecz podmiotu trzeciego będzie niższa niż cena sprzedaży, cena sprzedaży zostanie skorygowana w dół do wysokości wartości wyegzekwowanej wierzytelności lub alternatywnie do kwoty uzyskanej z ewentualnej sprzedaży wierzytelności podmiotowi trzeciemu. Jeżeli kwota wyegzekwowanej wierzytelności lub kwota uzyskana z ewentualnej sprzedaży wierzytelności podmiotowi trzeciemu będzie wyższa niż cena sprzedaży Sprzedającemu będzie przysługiwało wynagrodzenie dodatkowe. Zasady płatności drugiej raty oraz wynagrodzenia dodatkowego zostaną szczegółowo określone w umowie sprzedaży. Tytułem wynagrodzenia za usługę świadczoną przez Kupującego na rzecz Sprzedającego, Sprzedający zapłaci na rzecz Kupującego prowizję w kwocie określonej w umowie sprzedaży, na podstawie faktury VAT wystawionej przez Kupującego na rzecz Sprzedającego. Strony dopuszczają możliwość potrącenia wierzytelności przysługującej Kupującemu z tytułu prowizji za świadczoną na rzecz Sprzedającego usługę z wierzytelnością przysługującą Sprzedającemu z tytułu zapłaty pierwszej raty.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00