Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 29.05.2013, sygn. IBPBII/1/436-73/13/MCZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/1/436-73/13/MCZ

nieodpłatne zniesienie współwłasności nieruchomości obciążonej hipoteką

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 26 lutego 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 01 marca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych nieodpłatnego zniesienia współwłasności nieruchomości obciążonej hipoteką jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 01 marca 2013 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych nieodpłatnego zniesienia współwłasności nieruchomości obciążonej hipoteką.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Na podstawie umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu i umowy sprzedaży, sporządzonej w dniu 27 grudnia 2007 r. Wnioskodawczyni zakupiła na rynku pierwotnym wraz z T. N. (od sierpnia 2012 r. T. N-G.) mieszkanie o powierz. 45,47 m&² wraz z przynależnościami. Mieszkanie to stanowi odrębną nieruchomość i ma założoną księgę wieczystą. Właścicielami tego mieszkania w równej części (po 1/2) są T. N-G oraz Wnioskodawczyni. Na zakup niniejszego mieszkania został zaciągnięty w banku kredyt hipoteczny w wysokości 76.081,00 CHF. Kredytobiorcami powyższego kredytu, zgodnie z umową kredytu mieszkaniowego hipoteczny, zawartą w dniu 15 maja 2006 r., oraz aneksem nr 1 z dnia 13 listopada 2007 r., byli T. N. oraz jego rodzice E. N. i A. N. W dniu 6 marca 2008 r. na mocy umowy zawartej pomiędzy bankiem i kredytobiorcami, Wnioskodawczyni przystąpiła do długu i złożyła oświadczenie o poddaniu się egzekucji świadczeń pieniężnych w oparciu o bankowy tytuł egzekucyjny. W tym samym dniu, tj. 6 marca 2008 r., na mocy umowy zawartej pomiędzy bankiem i kredytobiorcami (w tym Wnioskodawczynią) nastąpiło zwolnienie z długu E. N. oraz A. N. Tak więc od 6 marca 2008 r. w umowie kredytowej z bankiem jako kredytobiorcy występują T. N. i Wnioskodawczyni. Powyższa umowa kredytowa nie mówi nic o proporcjach podziału zobowiązań kredytowych, natomiast wykorzystuje sformułowanie "solidarnie", co oznacza, że każdy z kredytobiorców odpowiada przed bankiem do pełnej wysokości zadłużenia. Pomiędzy współwłaścicielami mieszkania nie ma żadnych więzi pokrewieństwa (III grupa podatkowa). Wierzytelność względem banku została zabezpieczona hipotekami (z wpisem do księgi wieczystej):

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00