Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 12.11.2013, sygn. IBPBII/1/415-792/13/ASz, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/1/415-792/13/ASz

Czy Wnioskodawca zobowiązany jest pobierać na podstawie art. 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od wypłacanego pracownikowi ekwiwalentu pieniężnego w wysokości określonej w przedstawianych przez pracownika zbiorczych miesięcznych rachunkach za przejazdy autostradami, czy też ekwiwalent ten jest zwolniony od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a) lub art. 21 ust. 1 pkt 13 ww. ustawy?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 31 lipca i 07 sierpnia 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 13 sierpnia 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wypłaty pracownikowi ekwiwalentu pieniężnego za przejazdy autostradami - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 sierpnia 2013 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie skutków podatkowych wypłaty pracownikowi ekwiwalentu pieniężnego za przejazdy autostradami.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest osobą prawną - spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, która prowadzi działalność na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej na podstawie zezwolenia z dnia 26 września 2007 r.

Jeden z pracowników Spółki zatrudniony na podstawie umowy o pracę, został oddelegowany do pracy we Francji na okres od dnia 19 czerwca 2013 r. do 18 czerwca 2017 r. Spółka jako pracodawca do 31 grudnia 2013 r. będzie odprowadzała zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od wypłacanego wynagrodzenia. Po tym terminie pracownik będzie samodzielnie odprowadzał zaliczki bezpośrednio do francuskiego urzędu skarbowego. We Francji pracownik mieszka w lokalu wynajętym przez Wnioskodawcę. Usługi na rzecz pracodawcy pracownik świadczy wykorzystując w tym celu urządzenia będące jego własnością, tj. telefon stacjonarny, telefon komórkowy oraz komputer wraz z urządzeniami peryferyjnymi do komunikowania się za pośrednictwem internetu. Spółka zwraca pracownikowi ekwiwalent pieniężny za zużycie wyżej wymienionych urządzeń w wysokości ponoszonych przez pracownika opłat za korzystanie z telefonu komórkowego, stacjonarnego oraz komputera połączonego z urządzeniami peryferyjnymi do komunikowania się za pośrednictwem internetu. Celem udokumentowania poniesionych wydatków związanych z wyżej wymienionymi urządzeniami pracownik przedstawia swemu pracodawcy fakturę VAT, opłaconą przez pracownika, gdyż usługi wyżej wymienione zarejestrowane są na nazwisko pracownika. We Francji nie ma możliwości zarejestrowania usług na pracodawcę, gdyż spółka ta nie ma we Francji swojej siedziby. Poza tym pracownik i pracodawca zawarli porozumienie określające warunki, urządzenia wykorzystywane do świadczenia pracy na rzecz pracodawcy, sposób ustalenia i wysokość wypłacanego ekwiwalentu za używanie tych urządzeń.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00