Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 26.06.2014, sygn. ITPP1/443-345a/14/KM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-345a/14/KM

1. Czy w przypadku, gdy wierzyciel tj. BLeasing Sp. z o.o. dokonał zaspokojenia z przedmiotów zastawu rejestrowego poprzez przejęcie prawa własności po ogłoszeniu upadłości dłużnika, syndyk masy upadłości obowiązany jest wystawić fakturę VAT?
2. Czy w sytuacji obowiązku wystawienia przez syndyka masy upadłości faktury VAT w wyżej opisanym przypadku, wierzyciel obowiązany jest uiścić do masy upadłości w związku z wydaniem wierzycielowi przedmiotu przejęcia na własność, kwotę podatku VAT naliczonego od kwoty wartości ruchomości przejętych na własność?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 31 marca 2014 r. (data wpływu 1 kwietnia 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia, czy w sytuacji przejęcia ruchomości będących przedmiotem zastawu, po stronie Wnioskodawcy powstał obowiązek wystawienia faktury VAT jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 kwietnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług m.in. w zakresie ustalenia, czy w sytuacji przejęcia ruchomości będących przedmiotem zastawu, po stronie Wnioskodawcy powstał obowiązek wystawienia faktury VAT.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W dniu 14 czerwca 2011 r. S. Sp. z o.o. z siedzibą w C. zawarł z B.. Leasing Sp. z o.o. z siedzibą w W. umowę pożyczki nr /11/BG, przedmiotem której było udzielenie Pożyczkobiorcy (S. Sp. z o.o. w upadłości likwidacyjnej - wówczas S. Sp. z o.o.) przez Pożyczkodawcę (B..Leasing Sp. z o.o.) pożyczki w wysokości 2.512.404 zł. Zgodnie z § 3 powyższej umowy Pożyczkobiorca zobowiązał się do zwrotu pożyczki wraz z oprocentowaniem w terminach i w kwotach wskazanych w załączniku nr 1 do niniejszej umowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00