Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 05.08.2014, sygn. ITPP2/4440-8/14-2/EK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/4440-8/14-2/EK

Zwolnienie dla usług szkoleniowych świadczonych przez podwykonawcę firm świadczących usługi szkoleniowe na rzecz pracowników jednostek sektora finansów publicznych.

WYDANA W WYNIKU UWZGLĘDNIENIA SKARGI

W związku ze skargą z dnia 7 lipca 2014 r. (data wpływu 15 lipca 2014 r.) do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na indywidualną interpretację przepisów prawa podatkowego z dnia 30 kwietnia 2014 r. znak ITPP2/443-122/14/EK w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku świadczonych usług szkoleniowych, doręczoną w dniu 5 maja 2014 r. (data potwierdzenia odbioru), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów w trybie art. 54 § 3 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.) oraz na podstawie art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012, poz. 749, z późn. zm.) w zw. z § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770, z późn. zm.), uwzględniając skargę w całości, zmienia zaskarżoną indywidualną interpretację przepisów prawa podatkowego z dnia 30 kwietnia 2014 r. znak ITPP2/443-122/14/EK, uznając stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działający w imieniu Ministra Finansów, wydał na wniosek złożony w dniu 30 stycznia 2014 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie

zwolnienia od podatku świadczonych usług szkoleniowych, indywidualną interpretację przepisów prawa podatkowego z dnia 30 kwietnia 2014 r. znak ITPP2/443-122/14/EK.

z którego wynikało, że Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie prowadzenia szkoleń i doradztwa dla jednostek sektora finansów publicznych w zakresie rachunkowości budżetowej i finansów publicznych. Rozlicza się poprzez wystawianie faktur VAT. Nie ma problemu, gdy odbiorcą usług jest bezpośrednio jednostka sektora finansów publicznych. Wnioskodawca nie ma też problemów przy rozliczaniu usług doradztwa. Wątpliwości budzi jednak różnorodność interpretacji odnośnie stosowania art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy o podatku od towarów i usług. Szkolenia, które Wnioskodawca prowadzi bardzo często organizowane są przez firmy szkoleniowe będące odrębnymi osobami prawnymi funkcjonującymi na rynku (nie są oczywiście jednostkami sektora finansów publicznych). Jednakże odbiorcami szkoleń są zawsze pracownicy jednostek sektora finansów publicznych, zatem szkolenia te finansowane są ze środków publicznych, gdyż płacą za nie jednostki sektora finansów publicznych (potwierdzając również ten fakt stosownymi oświadczeniami dla firm organizujących szkolenie). Rozliczenia pomiędzy odbiorcami szkoleń, a firmami szkoleniowymi w takiej sytuacji odbywają się na podstawie faktur VAT ze stawką zwolnioną. Wnioskodawca, jako prowadzący szkolenie, również wystawia firmie szkoleniowej w takiej sytuacji fakturę VAT ze stawką zwolnioną. Firma, którą Wnioskodawca prowadzi, nie jest jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty. Wnioskodawca nie zna przepisów, które by regulowały ten rodzaj usług, oprócz przepisów ogólnych dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej. Nie uzyskał dla ww. usług akredytacji w rozumieniu przepisów ustawy o systemie oświaty.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00