Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 26.05.2014, sygn. IPTPP4/443-195/14-3/OS, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP4/443-195/14-3/OS

Zorganizowana część przedsiębiorstwa.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 10 marca 2014 r. (data wpływu 13 marca 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania wniesionej aportem działalności nieruchomościowej za zorganizowaną część przedsiębiorstwa i wyłączenia ww. czynności z opodatkowania podatkiem VAT jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 marca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania wniesionej aportem działalności nieruchomościowej za zorganizowaną część przedsiębiorstwa i wyłączenia ww. czynności z opodatkowania podatkiem VAT.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest spółką jawną (ewentualnie już po przekształceniu działający jako spółka komandytowa) prowadzącą działalność w zakresie produkcji i handlu hurtowego meblami oraz wynajmu nieruchomości. Wnioskodawca ma zamiar rozdzielić swoją dotychczasową działalność produkcyjną od działalności związanej z wynajmem nieruchomości. Wnioskodawca zidentyfikował funkcjonującą w jej ramach jednostkę (dział) związany z wynajem nieruchomości (tj. działalnością polegającą na administrowaniu własnymi nieruchomościami poprzez ich wynajem) i zamierza dokonać jego formalnego wyodrębnienia w ramach struktury organizacyjnej Spółki.

W dalszej kolejności wyodrębniona działalność nieruchomościowa polegająca przede wszystkim na wynajmie nieruchomości ma zostać przeniesiona do innego podmiotu. Przeniesienie nastąpi w formie aportu do spółki kapitałowej (sp. z o. o.). Nabywca wyodrębnionej działalności nieruchomościowej (sp. z o. o.), będzie prowadził działalność polegającą na wynajmie nieruchomości. Przed przeniesieniem działalności związanej z wynajmem nieruchomości do spółki kapitałowej, zostanie podjęta przez wspólników Spółki uchwała w sprawie utworzenia zorganizowanej części przedsiębiorstwa (zwanego ZORG) oraz przypisania jemu składników majątkowych i niemajątkowych, a także funkcji i zadań wchodzących w zakres tej działalności. Wyodrębniona całość jest już obecnie w stanie samodzielnie funkcjonować, przyporządkowane są bowiem do niej umowy niezbędne do jej funkcjonowania oraz należności i zobowiązania. Wnioskodawca jest w stanie ustalić także wynik finansowy dla działalności nieruchomościowej związanej z wynajmem, wnioskodawca wyodrębnia bowiem wszystkie koszty i przychody związane z tą działalnością.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00