Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 14.03.2014, sygn. IBPBII/2/415-98/14/MZa, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/2/415-98/14/MZa

opodatkowanie otrzymanego zwrotu kosztów postępowania oraz wynagrodzenia z tytułu bezumownego korzystania z nieruchomości.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 12 grudnia 2013 r. (data otrzymania 16 grudnia 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania otrzymanego zwrotu kosztów postępowania oraz wynagrodzenia z tytułu bezumownego korzystania z nieruchomości jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 grudnia 2013 r. otrzymano ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania otrzymanego zwrotu kosztów postępowania oraz wynagrodzenia z tytułu bezumownego korzystania z nieruchomości.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej jest współwłaścicielem nieruchomości gruntowej składającej się z działek nr 80 i 81. W dniu 30 września 2005 r. Wnioskodawca zawarł z firmą developerską F.I.L. umowę dzierżawy części nieruchomości w zamian za stosowny czynsz. Dzierżawiony teren o niewielkich wymiarach o łącznej powierzchni 390 m2 miał być przez firmę F.I.L. wykorzystywany pod zaplecze placu budowy obiektów mieszkaniowych przedsięwziętej na sąsiedniej działce. Następnie firma developerska po sprzedaniu budowanych mieszkań na mocy odrębnej umowy i za zgodą Wnioskodawcy przeniosła prawa i obowiązki z zawartej umowy dzierżawy na nowych współwłaścicieli działek. Kupujący mieszkania jako nowi dzierżawcy zobowiązali się od 7 października 2008 r. przejąć koszty dzierżawy zaplecza budowy. Pomimo tego nowi dzierżawcy zaprzestali płacenia przewidzianego w umowie czynszu. W tej sytuacji Wnioskodawca wystąpił do właściwego sądu cywilnego ze stosownym powództwem o zapłatę zaległych należności za dzierżawę od nowych współwłaścicieli. Wyrokiem z 25 września 2012 r. Sąd Rejonowy uznał powództwo za zasadne i zasądził na rzecz Wnioskodawcy i drugiego współwłaściciela od nowych współwłaścicieli sąsiedniej działki kwotę tytułem wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z należącej do niego nieruchomości oraz stosowną kwotę tytułem zwrotu kosztu postępowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00