Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 30.06.2016, sygn. ILPP2/4512-1-278/16-2/MW, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/4512-1-278/16-2/MW

Podatek od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności polegającej na wymianie wadliwego towaru na podobny towar wolny od wad w ramach gwarancji.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 28 kwietnia 2016 r. (data wpływu 2 maja 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności polegającej na wymianie wadliwego towaru na podobny towar wolny od wad w ramach gwarancji jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 maja 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności polegającej na wymianie wadliwego towaru na podobny towar wolny od wad w ramach gwarancji.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie sprzedaży maszyn rolniczych różnych marek i posiada siedzibę na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca dokonał na rzecz swojego Kontrahenta działającego w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i również posiadającego siedzibę na terenie Rzeczypospolitej Polskiej sprzedaży maszyny rolniczej firmy X model Y. Umowa sprzedaży została zawarta w październiku 2013 r., zaś do wydania maszyny doszło w lipcu 2014 r. Sprzedana maszyna była wielokrotnie naprawiana z uwagi na występujące w niej wadliwości. Naprawy jedynie na krótki czas przywracały prawidłową pracę maszyny. W ostateczności nabywca zażądał wymiany towaru wadliwego na towar wolny od wad. Wnioskodawca postanowił wymienić towar wadliwy na wolny od wad w ramach gwarancji. W związku z tym, że maszyna rolnicza firmy X model Y nie była już produkowana, Wnioskodawca dokonał wymiany wadliwego towaru na podobny towar wolny od wad marki X model Z, który parametrami, wyposażeniem, jak również ceną odpowiada modelowi Y. Wnioskodawca wystawił kupującemu fakturę korygującą do faktury VAT dokumentującej sprzedaż maszyny wadliwej potwierdzając zwrot wadliwej maszyny, jak również obowiązek zwrotu ceny sprzedaży. Dostawa maszyny wolnej od wad marki X model Z została udokumentowana fakturą VAT. Ponadto zwrot maszyny wadliwej i wydanie maszyny wolnej od wad zostało potwierdzone protokołem zdawczo-odbiorczym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00