Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 21.01.2016, sygn. IPTPP1/4512-517/15-3/MW, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP1/4512-517/15-3/MW

  • uznanie nieodpłatnych dostaw owoców i warzyw do szkół za darowiznę,
  • określenie podstawy opodatkowania ww. dostaw,
  • moment powstania obowiązku podatkowego dla ww. dostaw

    Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) i w związku z art. 16 ustawy z dnia 10 września 2015 r. o zmianie ustawy -Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r., poz. 1649 z późn. zm.) oraz § 6 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. poz. 643), , Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 6 października 2015 r. (data wpływu 9 października 2015r.), uzupełnionym pismem z dnia 29 grudnia 2015r. (data wpływu 4 stycznia 2016r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

    • uznania nieodpłatnych dostaw owoców i warzyw do szkół za darowiznę,
    • określenia podstawy opodatkowania ww. dostaw,
    • momentu powstania obowiązku podatkowego dla ww. dostaw

    jest nieprawidłowe.

    UZASADNIENIE

    W dniu 9 października 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

    • uznania nieodpłatnych dostaw owoców i warzyw do szkół za darowiznę,
    • określenia podstawy opodatkowania ww. dostaw,
    • momentu powstania obowiązku podatkowego dla ww. dostaw.

    Wniosek został uzupełniony w dniu 4 stycznia 2016r. w zakresie doprecyzowania opisu stanu faktycznego.

    We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny (doprecyzowany w uzupełnieniu wniosku).

    Gminna Spółdzielnia "." w . prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży hurtowej i detalicznej, produkcji pieczywa oraz zakupu i sprzedaży warzyw i owoców, a także wynajmu. Zakupione towary kwalifikuje jako towar handlowy, który podlega dalszemu obrotowi gospodarczemu. Spółdzielnia posiada status "Zatwierdzonego dostawcy" otrzymany na podstawie decyzji Dyrektora Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego .. z dnia 10 września 2012r. Spółdzielnia realizuje warunki uczestnictwa w programie "Owoce i warzywa w szkole" w roku szkolnym 2015/2016 określone w Zarządzeniu Nr . Prezesa ARR z dnia 19 czerwca 2015r., m.in. poprzez nieodpłatne dostarczanie owoców i warzyw do szkół podstawowych, realizujących obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego zorganizowanego w szkole oraz dzieci klas I-III. Ze szkołami Spółdzielnia zawarła umowy nieodpłatnego dostarczania owoców i warzyw w ramach programu "Owoce i warzywa w szkole", celem zmiany nawyków żywieniowych dzieci. Porcje warzyw i owoców oraz soki dostarczane są do szkół w okresie od 22 września 2015r. do 28 stycznia 2016r. Po zakończeniu semestru Spółdzielnia wystąpi do Agencji Rynku Rolnego o pomoc z tytułu nieodpłatnego udostępniania owoców i warzyw w ramach programu "Owoce i warzywa w szkole". Wysokość otrzymanej pomocy stanowi iloczyn zryczałtowanej stawki pomocy dla jednej porcji owocowo-warzywnej w wysokości 1,32 złotych oraz liczby porcji owoców i warzyw udostępnionych dzieciom zgodnie z obowiązującym sposobem udostępniania. Ze względu na różne ceny zakupu towarów oraz koszt wytworzenia porcji, nie można określić, jaki procent wartości zakupu stanowi przyznana pomoc. W przypadku nieotrzymania pomocy z Agencji Rynku Rolnego nie byłoby możliwe dostarczanie nieodpłatnie porcji do szkół. Udział obrotu związanego z obsługą programu dla Hurtowni Warzyw wynosi około 65 %, natomiast udział dla całej Spółdzielni wynosi ok. 6%. W związku z realizowaniem projektu Spółdzielnia ponosi koszty zakupu warzyw i owoców, a także koszty przygotowania porcji, tj. koszty konfekcjonowania oraz dowozu do szkół.

  • close POTRZEBUJESZ POMOCY?
    Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00