Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 27.01.2017, sygn. 0461-ITPP1.4512.791.2016.2.MS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. 0461-ITPP1.4512.791.2016.2.MS

Podatek od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla świadczonych usług.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2015 r. poz. 613 z późn. zm.) oraz § 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 13 października 2016 r. (data wpływu 21 października 2016 r.), uzupełnionym w dniu 4 stycznia 2017 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania stawki podstawowej dla świadczonych przez Spółkę usług - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 października 2016 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 4 stycznia 2017 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania stawki podstawowej dla świadczonych przez Spółkę usług.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka jest podatnikiem VAT czynnym, którego celem statutowym jest działalność w zakresie budownictwa związanego ze wznoszeniem budynków. W ramach prowadzonej działalności Spółka inwestuje w budowę nieruchomości budynkowych (budynki wielorodzinne). W związku z powyższym Spółka świadczy usługi sprzedaży lokali mieszkalnych oraz miejsc postojowych w hali garażowej. Sprzedaż miejsc postojowych prowadzona jest jednorazowo, jak również w systemie ratalnym. W przypadku sprzedaży ratalnej strony zawierają umowę przedwstępną, gdzie własność pozostaje nadal po stronie Spółki, natomiast umowa sprzedaży w formie aktu notarialnego zostanie zawarta po zapłaceniu całej ceny. Do tego czasu, w świetle przepisów prawa, właścicielem miejsca nadal jest Spółka, a użytkownikiem osoba, z którą zawarto umowę przedwstępną. Wobec tego kosztami administracyjno-eksploatacyjnymi obciążona zostaje Spółka, a nie użytkownik miejsc. Z uwagi na fakt, że sprzedaż ratalna prowadzona jest na większą skalę Spółka zamierza przerzucić te koszty na poszczególnych użytkowników miejsc postojowych, którzy faktycznie z nich korzystają. Według zasad określonych w ustawie o własności lokali (art. 18 ust. 1-2) developer zobowiązał się, w treści aktu notarialnego, przez pierwsze dwa lata od momentu dopuszczenia budynków mieszkalnych do użytkowania (wydawanego przez Nadzór Budowlany) do zarządzania wybudowanymi nieruchomościami. Do pierwszego zebrania Wspólnoty developer tymczasowo zarządzał budynkiem, obciążając poszczególnych mieszkańców, którzy otrzymali klucze od lokali, ustaloną opłatą eksploatacyjną, wpłacaną na konto developera. W kilka miesięcy po przekazaniu mieszkań (na podstawie protokołów odbioru) odbyło się podpisywanie aktów notarialnych, po czym zorganizowano pierwsze zebrania Wspólnot. Od tego momentu Wspólnoty zaczęły funkcjonować jako podmioty, tzn. otrzymały: NIP, REGON, rachunek bankowy itd., a developer na podstawie umowy o zarządzanie zawartej ze Wspólnotą stał się zarządcą (administratorem). Po minionym czasie developer zrezygnował z umowy na zarząd nieruchomościami oraz przekazał te czynności trzem firmom zewnętrznym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00